Înfrângere cu multe semne de întrebare | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Înfrângere cu multe semne de întrebare

HC Dunărea a pierdut din nou la Craiova după o partidă în care Horjea et company s-au distrat cu oltencele în prima repriză, iar scorul a reflectat această afirmaţie, a fost 13-5 pentru formaţia pregătită de Alexandrina Soare. Ba chiar HC Dunărea le-a condus şi cu nouă goluri pe oltence la începutul părţii a doua. Curios apoi s-a rupt filmul iar în următoarele 28 de minute din partea secundă a întâlnirii handbalistele brăilene au uitat total să mai practice sportul în care s-au consacrat, au marcat doar de două ori şi au pierdut la şase goluri diferenţă. Cine poate să creadă că jucătoare ajunse la maturitate sportivă, care au cochetat sau cochetează cu loturile naţionale precum Horjea, Moldovan, Farcău şi Perianu nu au mai fost în stare să înscrie din situaţii foarte bune în repriza a doua şi să ţină de rezultat ?
Iar în aceste condiţii scorul de pe tabelă la pauză şi cel la finalul partidei spune totul despre acest meci, dar mai ales despre modul în care s-au comportat elevele Alexandrinei Soare. Un rezultat care, bineânţeles, ridică şi multe semne de întrebare în privinţa corectitudinii cu care handbalistele brăilene şi-au apărat şansele în acest meci. Iar acum conducerea clubului brăilean ar trebui să analizeze evoluţiile jucătoarelor în acest meci şi să ia măsurile care se impun în astfel de cazuri.
Duminică, în etapa a 6-a a Ligii Naţionale de handbal feminin HC Dunărea, locul al patrulea, va juca pe teren propriu în compania echipei CSM Ploieşti, grupare aflată pe penultimul loc şi care nu are niciun punct.

Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 5 goluri, Moldovan 4, Farcău 3, Irimia 2, Brot 1, Perianu 1 iar pentru SCM Craiova, Pîrvuţ 8 goluri, Ianaşi 6, Eidem 3, Tănăsie 2, Apipie 1, Florica 1, Cioaric 1.