Anamaria Ionita este noua lidera a atletismului brailean | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Anamaria Ionita este noua lidera a atletismului brailean

Vineri, cu prilejul Internationalelor de atletism ale Romaniei, sportivii legitimati la cluburile brailene, dar si cei care au optat pentru alte grupari din tara au reusit sa urce de opt ori pe podium.
Cu trei clasari pe locuri fruntase, in tot atitea probe la aceasta competitie, Anamaria Ionita confirma forma foarte buna din acest an, devenind astfel lidera actualei generatii de atleti din Braila.
Eleva profesoarei Irina Roata a cistigat proba de 400 m, oprind acele cronometrului dupa 53:98 secunde, iar la 200 m a trecut a treia linia de sosire. Atleta CSM-ului a obtinut timpul de 24:10 secunde intr-o proba cistigata de Ionela Tirlea de la Dinamo, sportiva bucuresteana avind un timp mai bun, 23:20 secunde. Tot pe trei s-a clasat si in proba de sprint cu timpul de 12:06 secunde. Cursa de 100 m a fost cistigata de Alexandra Pograzeanu de la CSS Alexandria.
Cea de-a doua atleta a Irinei Roata, care a luat startul, vineri, pe pista stadionului Dinamo, Anamaria Caragata, s-a numarat printre protagonistele probei de 100 m garduri si s-a clasat pe locul al treilea cu timpul 14:76 secunde.
Conform asteptarilor, Adelina Gavrila, atleta cu dubla legitimare Farul - Steaua s-a impus la triplusalt feminin cu o saritura care a masurat 14,36 m.
La 110 m garduri Aurel Baciu de la CSM a prins locul al treilea, cu timpul de 14:75 secunde, Ionut Lazar legitimat la Rapid a sosit pe pozitia a cincea, Ionut Vlaicu (CSM), pe a sasea, iar Paraschiv Eftimie, care s-a transferat recent la Farul Constanta, pe locul al saptelea.
Eftimie a concurat si la 110 m garduri, in competitia juniorilor si a obtinut cea mai buna clasare a unui atlet brailean in aceasta proba, locul al doilea, cu timpul de 14:45 secunde, fiind devansat de Florin Draghici.
Locul intii in proba de sprint masculin a fost adjudecat de Marian Cimpan de la SCM Bacau, iar pe locul al treilea s-a clasat Leonard Gherghiceanu, legitimat la Farul.
Tot vineri, Ramona Anghelas, sportiva pregatita de profesorul Nicu Roata, s-a clasat pe pozitia a patra la aruncarea sulitei.