Austria a învins România cu 2-1 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Austria a învins România cu 2-1

Stadion: Hypo Arena (Klagenfurt); Spectatori: 23.000

Echipa naţională a României a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 2-1, de reprezentativa Austriei, şi continuă să ocupe penultimul loc în Grupa a 7-a de calificare la CM 2010, cu doar 4 puncte după cinci meciuri disputate.

Cum s-au marcat golurile:

0-1, min. 24: Gspurning a respins greşit o minge în faţă, iar Cristian Tănase a marcat cu un lob de la 30 de metri.

1-1, min. 25: Răzvan Raţ şi Dorin Goian nu s-au înţeles la o minge în mijlocul careului, la doar câteva secunde după ce gazdele au repus mingea de la centru, după golul lui Tănase, Hoffer a profitat şi l-a învins pe Lobonţ cu un şut la colţul lung.

2-1, min. 44: Hoffer a profitat de o nouă eroare a lui Tamaş şi Rădoi, a pătruns în careu şi a marcat fără probleme în stânga lui Lobonţ.

În minutul 10, Cosmin Contra a intrat imprudent, în interiorul careului, la Prodl, fundaşul austriac a căzut în careu, însă arbitrul Thompson i-a acordat acestuia din urmă cartonaş galben pentru simulare.

România a fost încurajată de aproximativ 4.000 de fani la Klagenfurt, veniţi din toate colţurile ţării, dar şi din străinătate, apărând bannere cu nume de localităţi din Italia, Austria sau Germania. Aceştia au afişat şi mai multe mesaje pentru tricolori: "De la Roma pentru voi / Daţi trei goluri pentru noi", "Oriunde am fi / Mereu te vom iubi" sau "Supuşi regelui fotbal".

Imediat după golul tricolorilor, fanii României, aflaţi într-una dintre peluze, au aprins mai multe torţe, iar câteva secunde mai târziu, când Austria a reuşit egalarea, au aruncat cinci dintre ele pe gazon, în apropierea porţii lui Bogdan Lobonţ. Meciul a fost întrerupt aproximativ două minute, iar la staţia de amplificare s-a anunţat că sectorul românilor va fi evacuat dacă se va continua în acest mod. Totuşi, imediat după începutul părţii secunde, dar şi pe final, în sectorul român au mai fost aprinse alte câteva torţe, dintre care una a aterizat pe teren.

În minutul 13, suporterii naţionalei au cerut demisia selecţionerului Victor Piţurcă, numindu-l "barbugiu", şi pe cea a preşedintelui FRF, Mircea Sandu, scena repetându-se şi în partea secundă a meciului. Înainte de finalul primei reprize, aceştia au scandat minute în şir numele lui Maximilian Nicu, jucător convocat în premieră, dar neinclus în joc pentru meciul cu Serbia.

Adrian Mutu a sosit la stadion cu 15 minute înainte de startul partidei, fiind însoţit de Mircea Sandu şi Ionuţ Lupescu, şi a urmărit meciul de la Tribuna VIP. Fotbalistul nu a putut evolua împotriva Austriei, după ce la ultimul antrenament a acuzat dureri puternice la genunchiul stâng, acolo unde are probleme de mai multe luni.

Mirel Rădoi a suferit o uşoară comoţie, după ce în minutul 32 a primit o lovitură în plină figură de la Maierhofer. După două minute de îngrijiri medicale, fundaşul lui Al-Hilal a revenit pe gazon, însă a greşit grav la golul doi marcat de austrieci, iar la pauză a fost înlocuit cu Dorel Stoica.

Fotbalistul legitimat la Hertha Berlin, Maximilian Nicu, a debutat pentru echipa naţională a României împotriva Austriei, înlocuindu-l în minutul 83 pe Bănel Nicoliţă. Mijlocaşul care a primit cetăţenia română în urmă cu două săptămâni nici nu a fost inclus în lotul pentru meciul cu Serbia. În cazul în care nu ar fi folosit nici cu austriecii, acesta ar fi putut opta pe viitor pentru o altă reprezentativă.

Victor Piţurcă: "Deocamdată nu se pune problema să plec de la naţională"

Selecţionerul Victor Piţurcă a declarat că nu intenţionează să demisioneze de la naţională, chiar dacă mai sunt şanse foarte mici de calificare la CM 2010 şi susţine că va analiza situaţia împreună cu oficialii FRF.

"Nu s-a întâmplat nimic deosebit acum, am pierdut jocul, aşa cum s-a întâmplat şi cu Serbia. Mă aşteptam să pierdem. Meciul a fost la discreţia noastră, dar când facem greşeli de asemenea manieră şi primim două goluri la fel, era normal să nu câştigăm. Deocamdată nu se pune problema să plec de la naţională, în perioada următoare vom analiza situaţia, să vedem dacă mai sunt şanse matematice, pentru că aşa scrie în contractul meu. Sunt amărât şi supărat, dar viaţa merge înainte. Trebuia să vină şi acest recul, am anunţat imediat după EURO 2008 că se va întâmpla asta. Eu oricum nu-mi dau demisia, nu mă poate obliga nimeni", a spus Piţurcă.