Austria - Croatia, scor 0-1, in primul meci al grupei B de la Euro-2008 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Austria - Croatia, scor 0-1, in primul meci al grupei B de la Euro-2008

Reprezentativa Croatiei a invins, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa nationala a Austriei, intr-un meci disputat, duminica, pe stadionul Ernst Happel din Viena, primul din grupa B de la Campionatul European de fotbal.
In minutul 3, arbitrul Pieter Vink a dictat penalti pentru Croatia, dupa ce Aufhauser l-a incomodat in careu pe Ivica Olici. Lovitura de la 11 metri, prima de la acest turneu final, a fost transformata de Luka Modrici, in minutul 4.
In ciuda golului primit in debutul partidei, austriecii au revenit in joc si au reusit sa-si creeze mai multe ocazii de gol decit "oaspetii", astfel ca la pauza raportul suturilor la poarta le era favorabil, 7-4 (2-1 la suturi pe spatiul portii). Dupa 30 de minute, austriacul Pogatetz a riscat sa fie eliminat, insa Vink l-a iertat de al doilea galben, dupa un fault dur asupra lui Olici.
Dupa pauza, jucatorii croati antrenati de Slaven Bilici au continuat sa atace steril, fara sa-l oboseasca pe portarul Jurgen Macho, in timp ce austriecii i-au pus tot mai multe probleme portarului Pletikosa, prin Korkmaz si Vastici. In ultimul minut, austriacul Kienast a trimis putin pe linga poarta, iar Croatia s-a impus datorita golului reusit in urma singurului sut expediat pe spatiul portii, din penalti.
Austria: 21. Macho - 15. Prodl, 3. Stranzl, 4. Pogatetz - 6. Aufhauser, 19. Saumel (7. Vastici '61) - 2. Standfest, 10. Ivanschitz, 12. Gercaliu (11. Korkmaz '69) - 20. Harnik, 9. Linz (18. Kienast '74). Antrenor: Josef Hickersberger.
Croatia: 1. Pletikosa - 5. Corluka, 4. R. Kovaci, 3. Simunici, 22. Pranjici - 11. Srna, 10. N. Kovaci, 14. Modrici, 19. Kranjcar (15. Knezevici '61) - 18. Olici (8. Vukojevici '83), 21. Petrici (20. Budan '72). Antrenor: Slaven Bilici.
Cartonase galbene: Pogatetz '4, Saumel '21, Prodl '68 / R. Kovaci '51
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Olanda, formata din Pieter Vink (central), Adriaan Inia si Hans ten Hoove (asistenti). Rezerva a fost Dimitris Bozatzidis (Grecia).
In al doilea meci din grupa B se intilnesc, la ora 21.45, Germania si Polonia, la Klagenfurt.