Brăilenii cu barele, gazdele cu golurile | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Brăilenii cu barele, gazdele cu golurile

Ţinând cont de evoluţiile din ultima vreme ale brăilenilor rezultatul de la Slobozia este unul normal şi poate, în ultimul ceas cei cu drept de decizie vor înţelege că numai cu localnici nu poţi face performanţă.

Cf Brăila a reuşit să păstreze intactă tabela până în minutul 79, perioadă în care oaspeţii s-au apărat foarte bine şi chiar au periclitat poarta adversă în câteva rânduri pe contraatac.

Olenic (min. 18) şi Iosofache (min. 32 şi 45), au fost la un pas de deschiderea scorului, la ultima ocazie mingea şutată de juniorul brăilean chiar a lovit bara porţii gazdelor.

Oaspeţii au mai trimis o dată mingea în bară prin Viorel Nicolae în minutul 58 şi în aceeaşi fază Pânzaru a şutat pe lângă poartă.

De la jumătatea reprizei secunde Unirea a mărit presiunea la poarta lui Mitrea, însă portarul brăilean a avut două intervenţii foarte bune în minutele 63 şi 67, când s-a aflat faţă în faţă cu Tudor, atacantul formaţiei din Slobozia şi a amânat deschiderea scorului.

Mitrea a gafat însă în minutul 79 şi Ciortescu a deschis scorul şi tot în acest minut al partidei oaspeţii au rămas în inferioritate numerică deoarece din cauza protestelor Chipciu a primit cel de-al doilea cartonaş galben şi apoi pe cel roşu.
Cu şapte minute înainte de finalul întâlnirii, tot după o fază fixă, Costea a stabilit scorul final al partidei, 2-0.

CF Brăila: Mitrea - Bosoi, Olenic, V. Nicolae, Necoară - Drăguş, Stănciulescu, Pânzaru - Iosofache (min. 84: Ilie), Lupu (min. 82: Pascu), Chipciu.