Brailenii au ridiculizat "lanterna" | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Brailenii au ridiculizat "lanterna"

La reluarea returului, Blazer a realizat un scor de handbal in fata "lanternei" CSS Slobozia, cu toate ca oaspetii au luptat din rasputeri sa limiteze proportiile dezastrului. Daca in tur, la Slobozia Blazer a cistigat cu 13-1, la Braila elevii lui Nicu Pascu s-au impus la o diferenta de 20 de goluri.
Formatia vizitatoare a avut, de altfel, o prestatie destul de buna in prima repriza in fata unei echipe gazda, dar asta in conditiile in care antrenorul Nicu Pascu a rulat mai mult jucatorii de rezerva.
Blazer a deschis scorul, in minutul 3, prin Catalin Constandache si l-a majorat doua minute mai tirziu, dupa reusita nou transferatului Eugen Gheorghe, care a finalizat o pasa de la Vioreanu. Timp de noua minute gazdele au controlat jocul, insa nu au mai inscris nici un gol. Abia cind Pascu a trimis in teren prima garnitura Balta (min. 14) a marcat pentru 3-0. Eugen Gheorghe a realizat dubla, in minutul 15, insa, la prima actiune rapida a oaspetilor, Vintila l-a pacalit pe Constandache si a redus din diferenta.
Blazer a plecat insa la cabine cu un avantaj de patru goluri, 5-1, gratie unei sclipiri a lui Balta, care dupa ce a primit o pasa foarte buna de la Vioreanu, a sutat fara sperante pentru portarul Geanta.

Gazdele au marcat 11 goluri in sapte minute

Daca in prima parte a meciului brailenii au fost lipsiti de inspiratie, in partea a doua jocul a curs intr-un singur sens, iar Geanta a fost nevoit sa scoata mingea din plasa de 18 ori. Bineinteles ca tot Constandache a dat tonul ofensivei, dupa care, cu o singura exceptie, cea a portarului de rezerva, Ionut Moise, toti ceilalti jucatori trecuti pe raportul de joc au inscris pentru Blazer. Golgeterii gazdelor au fost Cristian Balta, care si-a trecut in cont opt reusite si Eugen Gheorghe, cu patru.
Si in aceasta repriza antrenorul Nicu Pascu a rulat intreg lotul, altfel decalajul dintre cele doua combatante ar fi fost mult mai mare.
Dupa aceasta etapa, Blazer a acumulat 23 de puncte si are un golaveraj de invidiat, 63-16, al doilea dupa Athletic Club Bucuresti.
In etapa a cincea a returului, programata pentru duminica, 10 februarie, echipa braileana se va deplasa la Hidrometalcord Buzau.
Golurile gazdelor au fost marcate de Balta 8, E. Gheorghe 4, Constandache 2, Bulancea 2, Vioreanu 2, Pirliteanu 2, iar Bratosin, Ionita si Burlusteanu cite unul.