Bratosin si Balta au inscris si au transat victoria in favoarea oaspetilor | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Bratosin si Balta au inscris si au transat victoria in favoarea oaspetilor

Partida amicala dintre cele doua formatii ale judetului Braila care activeaza in cel de-al treilea esalon fotbalistic al tarii a fost transata in mod categoric de gruparea pregatita de Sandu Minciu.
Soarta meciului a fost decisa, practic, de fostii jucatori ai Daciei, braileni get beget, Bratosin, Balta, Tanase si Vioreanu, fotbalisti pe care clubul brailean i-a indepartat de-a lungul timpului pentru a face loc mercenarilor.
CF Braila a avut o jumatate de ocazie in prima repriza, cea din minutul 10, cind Coman a scapat singur spre careul advers, dar s-a grabit si a sutat de la marginea careului, fara sa-i puna probleme portarului Catalin Constandache.
Cel mai periculos atacant al echipei Viitorul, Cristian Balta, a creat o faza extrem de spectaculoasa, in minutul 19, insa tabela nu s-a modificat. Experimentatul jucator al oaspetilor a plecat de la limita ofsaidului, a patruns in careu pe partea dreapta si a sutat puternic, insa mingea s-a oprit in plasa laterala. Presiunea echipei Viitorul asupra careului advers s-a concretizat prima data in minutul 35, cind Bratosin si Vioreanu au facut sah mat apararea braileana. Bratosin a sutat de la marginea careului mare, fundasii lui Vasile Darie s-au bilbiit, Vioreanu a speculat aceasta greseala in lant a aparatorilor adversi, a recuperat mingea si a trimis-o inapoi la Bratosin care, de data aceasta, nu l-a mai iertat pe Botas.
Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize putea fi 0-2, insa mingea sutata prea usor de Berceanu, de la numai 2-3 metri, a fost scoasa de pe linia portii de Coman.

Berceanu a fost milos cu echipa adversa

Repriza a doua a fost tot la discretia jucatorilor din Insuratei. In minutul 65, pentru un fault foarte dur asupra lui Tanase, Pascu a vazut cartonasul rosu, iar in faza imediat urmatoare Mitrea a facut un efort disperat pentru a scoate de la radacina barei mingea sutata de la marginea careului, de Viorel Tanase.
Daca in prima parte a meciului Balta nu a avut nici un dram de sansa, in cea de-a doua el s-a revansat cu un gol spectaculos, la capatul unei actiuni personale la finalul careia l-a driblat si pe portarul Mitrea, min. 72: 0-2.
In ultimele zece minute, avantajul elevilor lui Sandu Minciu s-ar fi putut dubla daca Berceanu nu s-ar fi jucat cu ocaziile create de colegii lui. Stiind ca este curtat intens de CF Braila, atacantul echipei Viitorul nu a vrut practic sa inscrie si acest lucru s-a putut vedea din modul in care a tratat doua faze la care si un incepator ar fi marcat. Berceanu a scapat singur in minutul 84 cu Mitrea, dar a sutat de la 6 metri peste poarta, iar la faza urmatoare el a profitat de o neintelegere a aparatorilor braileni, a interceptat mingea si din nou a ratat, in situatie de unu la unu cu portarul brailean.

"Noi ne-am atins scopul", a comentat Vasile Darie dupa joc

La finalul partidei, ambii antrenori au declarat ca sint multumiti de evolutia elevilor lor.
"Ii felicit pe jucatori ca au respectat sarcinile de joc. Am avut si momente mai putin bune, insa ele se datoreaza faptului ca ne aflam in plina perioada a unui cantonament centralizat, pe care il efectuam la Insuratei. Au fost citiva jucatori care s-au evidentiat, dar inca nu consider ca este momentul sa-i nominalizam, asteptam meciurile oficiale in care acestia trebuie sa confirme", a comentat dupa joc Sandu Minciu.
Omologul lui de la CF Braila, Vasile Darie, a dat vina pe oboseala acumulata de jucatori pe parcursul pregatirii centralizate din Lacu Sarat: "Eu consider ca ne-am atins scopul propus pentru acest meci, al carui rezultat, pe undeva, il prevazusem. Jucatorii au acumulat o stare de oboseala dupa acest cantonament, insa de la partidele urmatoare se va vedea si o crestere a omogenitatii cat si realizari tehnico-tactice".

CF Braila: Botas - Negulescu, Zagan, V. Nicolae, Costache - Balaban, Plesa, Neta, Rotaru - Coman, Mindroasa.
In repriza a doua au mai evoluat, Mitrea, Pascu, Lupu, Necoara, Stanciulescu, Moroianu.
Viitorul: Constandache - Bogdan, Musat, I. Coman, Calatoaie -
Paraschiv, Vioreanu, Tanase, Bratosin - Berceanu, Balta.
Dupa pauza la formatia din Insuratei au mai intrat Tudor, Matei, Preda, Cheles, Gatiu si Popescu.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053, 0740-080289
  • E-mail: redactie@obiectivbr.ro