CE de handbal feminim: România a pierdut victoria în ultimele secunde | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

CE de handbal feminim: România a pierdut victoria în ultimele secunde

Naţionala feminină de handbal a României a terminat la egalitate cu formaţia Danemarcei, 29-29 (16-12), marţi seara, la Debrecen, în Grupa B a Campionatului European din Ungaria şi Croaţia - EURO 2014, după ce a primit gol în ultimele secunde de joc.
România, cu Adriana Ţăcălie şi Cristina Neagu în mare formă, a făcut un meci foarte bun, mai ales în prima repriză, dar a cedat pas cu pas şi nu a reuşit să gestioneze un final care i-a părut favorabil, scăpând printre degete o victorie foarte importantă.
Debutul jocului a fost excelent pentru tricolore, care conduceau cu 4-0 în minutul 5. Danemarca a revenit în joc, dar echipa antrenată de Gheorghe Tadici a păstrat un avans de două-trei goluri pe tabelă, iar la pauză avansul era de patru goluri, 16-12, după ce ecartul maxim a fost de cinci (16-11, 26), potivit agerpres.ro.

După puază au făcut pasul înapoi

În repriza secundă, România a început să cedeze teren, apărarea nu s-a mai ridicat la nivelul din prima parte şi Danemarca a reuşit egalarea în minutul 40 (20-20), după trei goluri consecutive. Tricolorele şi-au revenit, s-au desprins la 23-20 (44), dar au făcut iar pasul înapoi, primind patru goluri la rând, astfel că echipa noastră s-a trezit condusă, 23-24 (51). După momente de echilibru, trei goluri ale formaţiei noastre au dus scorul de la 25-26 (54) la 28-26 (57). România a condus cu 29-27 când mai erau două minute de joc, dar nu a reuşit să reziste până la final, primind două goluri.
România a pierdut-o în prima repriză pe extrema dreapta Ada Nechita, care s-a accidentat la mâna dreaptă.
În primele jocuri, România a fost spulberată de Norvegia, scor 19-27, în timp ce danezele au dispus de Ucraina, scor 32-23.

Mai bune decât în meciul cu Norvegia

Îmbucurătoare evoluţia pozitivă a elevelor lui Gheorghe Tadici faţă de meciul cu Norvegia: atacul a fructificat 59% din şuturile la poartă (faţă de 56% în partida anterioară), iar denfensiva a fost mai agresivă şi mai bine închegată. Paula Ungureanu s-a evidenţiat de 11 ori la cele 39 de şuturi pe propria poartă (28%), comparativ cu cifrele din jocul contra campioanei olimpice (7 intervenţii din 29 de şuturi, 24%).
Danemarca a transformat în gol 67% din şuturile la poartă, iar portarii Sandra Toft şi Rikke Vestergaard Poulsen au avut un procentaj de 35 % (9/26), respectiv de 25 % () al şuturilor apărate (4/16).
Tricolorele au fost susţinute frenetic de aproximativ 150 de români în sala Főnix Hall, din Debrecen.

Componenţa echipelor

România: Paula Ungureanu, Denisa Dedu - Oana Bondar, Crina Pintea (1 gol), Adriana Nechita (1), Cristina Neagu (10), Aurelia Brădeanu, Adriana âDEăcălie (10), Gabriela Perianu (1), Valentina Ardean-Elisei (1), Florina Chintoan (2), Laura Chiper (3). Selecţioner: Gheorghe Tadici
Danemarca: Sandra Toft, Rikke Poulsen - Maibritt Kviesgaard (1), Susan Thorsgaard (2), Maria Fisker (8), Anne Mette Hansen, Mette Gravholt (3), Lotte Grigel, Pernille Holmsgaard, Line Anna Jorgensen (1), Kristina Kristiansen (1), Ann Grete Norgaard (3), Trine Jensen, Louise Spellerberg, Louise Burgaard (4), Stine Jorgensen (6). Selecţioner: Jan Pytlick
În celălalt meci al grupei, Norvegia a învins fără probleme Ucraina, scor 34 - 23 (17-13).

Clasamentul grupei:

1. Norvegia 2 2 0 0 61-42 4
2. Danemarca 2 1 1 0 61-52 3
3. ROMÂNIA 2 0 1 1 48-56 1
4. Ucraina 2 0 0 2 46-66 0

„Meritam victoria"

La finalul partidei, Cristina Neagu a afirmat, pentru site-ul oficial al competiţiei, că România ar fi meritat să învingă:
"Am ratat şansa noastră, iar Danemarca a marcat în ultima secundă. Sunt foarte dezamăgită, cea mai mare parte a meciului am jucat foarte bine, am condus aproape tot meciul. Meritam victoria, dar acesta este handbalul, până la urmă nu am jucat destul de bine pentru a câştiga".
Handbalistele tricolore au întâlnit ultima oară Danemarca la Euro 2010, unde au fost învinse în meciul din Grupa A, scor 22-25 (15-14), la capătul unui meci cu un arbitraj tendenţios, dar româncele şi-au luat admirabil revanşa în finala mică, pe care au câştigat-o cu 16-15 (9-7), după un meci deosebit de tensionat.
Danemarca este triplă campioană europeană (1994, 1996, 2002) şi dublă medaliată cu argint la Euro (1998, 2004), campioană mondială (1997) şi vicecampioană mondială (1962, în România, şi 1993), precum şi triplă campioană olimpică (1996, 2000, 2004).
Echipa României face parte din grupa B la Campionatul European şi îşi joacă toate partidele la Debrecen. Tricolorele vor mai întâlni Ucraina în această seară. Toate partidele sunt transmise în direct de TVR.