Cehia a invins Portugalia, scor 1-3 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Cehia a invins Portugalia, scor 1-3

Reprezentativa Portugaliei a invins, miercuri, la Geneva, cu scorul de 3-1 (1-1), echipa nationala a Cehiei, intr-un meci din etapa a doua a grupei A de la Campionatul European din Austria si Elvetia, transmite trimisul MEDIAFAX.
Vicecampioanele europene din 1996 si 2004, Cehia, respectiv Portugalia s-au intilnit in derbiul grupei A, ambele echipe fiind favorite la calificarea in turul urmator, in dauna uneia dintre gazde, Elvetia si a Turciei.
Portugalia a deschis scorul in minutul 7 prin Deco, care a marcat din apropiere, la coltul scurt, cu toata opozitia lui Jankulovski, dupa ce Cech a respins cu piciorul in fata lui Cristiano Ronaldo.
Cehia a restabilit egalitatea in minutul 17, prin Sionko, care a inscris cu o lovitura de cap de la patru metri, dupa un corner de pe dreapta, fara sanse pentru portarul Ricardo.
In minutul 64, Portugalia a preluat din nou conducerea pe tabela de marcaj. Joao Moutinho a fost faultat, arbitrul Vassaras a lasat legea avantajului, Deco a centrat de pe partea dreapta pentru Cristiano Ronaldo, iar acesta a inscris de la marginea careului.
Ricardo Quaresma a stabilit scorul final al intilnirii, 3-1, in minutul 90a1. Deco a executat rapid o lovitura libera pina la Cristiano Ronaldo, plecat de la limita ofsaidului, iar acesta i-a pasat lui Quaresma, care a inscris in poarta goala.
Cehia: 1. Cech - 2. Grygera, 21.Ujfalusi, 22. Rozehnal, 6. Jankulovski - 4. Galasek (9. Koller '74) - 7. Sionko, 17. Matejovski (11. Vlcek '67), 3. Polak, 20. Plasil (14. Jarolim '85) - 15. Baros. Antrenor: Karel Bruckner.
Portugalia: 1. Ricardo - 4. Bosingwa, 15. Pepe, 16. Carvalho, 2. Ferreira - 8. Petit, 10. J. Moutinho (5. Meira '75) - 7. Ronaldo, 20. Deco, 11. Simao (17. Quaresma '80) - 21. Nuno Gomes (9. Almeida '79). Antrenor: Luiz Felipe Scolari.
Cartonase galbene: Polak '22 / Bosingwa '31.
Partida a fost arbitrata de o brigada din Grecia, avindu-l la centru pe Kyros Vassaras, ajutat la cele doua linii de Dimitris Bozatidis si Dimitris Saraidaris, in timp ce arbitru de rezerva a fost islandezul Kristinn Jakobsson.
Partida disputata pe Stade de Geneve s-a jucat cu casa inchisa, la meci asistind 29.016 spectatori.
Cele doua formatii s-au intilnit si la Euro-1996, cind Cehia a trecut, in sferturile de finala, de Portugalia cu scorul de 1-0, prin golul lui Karel Poborsky, care a fost desemnat de curind cea mai frumoasa reusita la un turneu final.
In urma acestui rezultat Portugalia a acumulat 6 puncte, iar Cehia a ramas cu 3. Elvetia si Turcia, care au cite zero puncte, se vor intilni, incepind cu ora 21.45, la Basel.