CF Braila II a pus-o la colt pe Victoria Traian | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

CF Braila II a pus-o la colt pe Victoria Traian

In etapa a patra, doar doua formatii au reusit sa se impuna in deplasare, in timp ce, in celelalte cinci jocuri, cistig de cauza au avut gazdele.
Surpriza rundei a fost realizata de Vointa Gaiseanca, o formatie care inaintea acestui joc avea doar un punct si care a reusit sa puna capat seriei de trei victorii ale Avintului Chiscani. Gazdele au au facut un joc foarte bun si la pauza conduceau cu 3-1, in urma golurilor marcate de Marian Bordei (min.6), Vasii (min. 27) si Barbu (min 34), respectiv Banica (min. 20) pentru oaspeti. Repriza a doua s-a incheiat la egalitate, 2-2, Sterian si Vasii au inscris pentru Vointa, Durbaca si Merloi pentru Avintul Chiscani si astfel echipa din Gaiseanca si-a trecut in cont primul succes din acest sezon, unul care o urca pe locul al 10-lea in clasament.
CF Braila II a realizat scorul etapei in partida cu Victoria Traian, intr-un meci care era considerat derby-ul etapei. Jocul a fost echilibrat numai in prima repriza si la pauza gazdele conduceau cu 1-0, gratie golului marcat de V. Nicolae in minutul 21. Elevii lui Tudorel Cotiga au iesit mult mai motivati de la cabine si in partea a doua au mai inscris de patru ori prin Cosmin Dobre (min. 70, 76), Mindroasa (min. 90) si Gigel Costache (min. 90^1), astfel ca formatia braileana acumuleaza maximum de puncte dupa primele patru runde ale turului.

Tractorul a cistigat cu 4-2, insa toate golurile au fost marcate de jucatorii gazdelor

Cel mai echilibrat meci a fost cel de la Insuratei, in care s-au "duelat" Viitorul din localitate si Viitorul Galbenu. Fostul virf de atac al Victoriei Cazasu, Viorel Basno, a reusit o dubla pentru gazde in prima repriza, cel de-al treilea gol al invingatorilor a fost marcat de Georgica Oprea in minutul 78, iar pentru formatia vizitatoare au marcat Andrei si Lautaru.
Alte doua victorii la scor au obtinut pe propriile terenuri CSO Ianca si Tractorul Viziru. Echipa lui Mircea Mircescu s-a impus cu 5-1 in fata "lanternei" CS Pressing, prin golurile marcate de Ionel Gatiu (min. 25, 48, 49), Matinciuc (min. 36) si Postolea (min. 40) iar Tractorul a cistigat cu 4-2 disputa cu Victoria Dedulesti, cu mentiunea ca ambele reusite ale oaspetilor au fost de fapt doua autogoluri ale lui N. Radu si L. Nistor. Pentru gazde au marcat Ionel Bratosin (min. 20, 36, 630 si Iacob (min. 76).

Recolta Tufesti a sperat o repriza, dar a poi a cedat la scor pe teren propriu

Viitorul Ianca a luat in serios jocul de la Faurei si la pauza avea deja un avantaj de doua goluri in urma reusitelor lui Enache si Andrei Craciun. Numai ca in repriza a doua jocul s-a echilibrat si cu toate ca a redus din diferenta foarte repede, in minutul 53 prin Mantulescu, gazdele nu au mai reusit sa intoarca rezultatul in favoarea lor.
Avintul Ciresu s-a impus cu 5-1 la Tufesti, dar victoria oaspetilor s-a conturat abia in repriza a doua. Primul act s-a incheiat la egalitate, 1-1. Popirtac a deschis scorul in minutul 17, insa Stefan Closca a restabilit egalitatea in minutul 39. In repriza a doua pentru oaspeti au mai inscris Fratila (min. 50), S. Butiseaca (min. 59), Toma (min. 75) si Popa (min. 80).

Rezultatele inregistrate in etapa a 5-a:
CSO Ianca - Pressing Braila 5-1 (3-0)
Vointa Gaiseanca - Avintul Chiscani 5-3 (3-1)
CS Faurei - Viitorul Ianca 1-2 (0-2)
Viitorul II Insuratei - Viitorul Galbenu 3-2 (2-1)
CF Braila - Victoria Traian 5-0 (1-0)
Recolta Tufesti - Avintul Ciresu 1-5 (1-1)
Tractorul Viziru - Victoria Dedulesti 4-2 (2-0)

Vointa Sutesti - Dunarea Tichilesti 3-2
Primele doua locuri in aceasta grupa sint ocupate de Vointa Visani si Victoria Traian, ambele cu cite 6 puncte. Pe pozitiile trei si patru, cu cite 4 puncte fiecare se afla Spicul Rimnicelu si Vointa Sutesti.