Chelsea a întors rezultatul de la Paris şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Chelsea a întors rezultatul de la Paris şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor

Chelsea Londra a reuşit o calificare in extremis în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins pe Paris Saint-Germain cu scorul de 2-0 (1-0), marţi seara, pe Stamford Bridge , în manşa a doua a sferturilor.
Senegalezul Demba Ba (foto), introdus de Jose Mourinho în repriza secundă, a marcat golul calificării în min. 87, londonezii mergând în semifinale graţie golului marcat la Paris, unde PSG s-a impus cu 3-1, potrivit agerpres.ro. Şi primul gol al echipei lui Mourinho a fost înscris de un fotbalist introdus de tehnicianul lusitan, în prima repriză, Andre Schuerrle (32).
Portarul Sirigu a avut două intervenţii foarte bune, la lovitura liberă executată de Lampard (28) şi deviată de zid, precum şi la şutul lui David Luiz (29). Aceste acţiuni au prevestit deschiderea scorului, în min. 32, când David Luiz l-a servit pe Schuerrle în careu, iar germanul a marcat.
Chelsea a mai avut o ocazie până la pauză, prin fundaşul Cahill (37), care a ratat ţinta.
Lipsită de vedeta Ibrahimovic (accidentat), PSG a scăpat ca prin minune de la un gol care i-ar fi fost fatal, după ce Schuerrle (52) şi Oscar (52) au şutat în bară. Cavani a avut o oportunitate bună (77), după care senegalezul Demba Ba a reuşit unul dintre cele mai importante goluri ale carierei, în min. 87, sancţionând eroarea lui Jallet. PSG a căutat un gol care să o salveze de la eşec, dar Chelsea a rezistat, Cech apărând magistral mingea trimisă de Marquinhos (90^4).

Laurent Blanc: Experienţa a făcut diferenţa

Antrenorul echipei Paris Saint-Germain, Laurent Blanc, a declarat, marţi seară, după eliminarea din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, că diferenţa a fost făcută de experienţa formaţiei Chelsea Londra la acest nivel.
"Suntem dezamăgiţi, dar am înfruntat o formaţie puternică. Am început mai bine partida decât am făcut-o în tur, în primele 25 de minute am stat bine în teren. Am primit primul gol după un fault în atac. Acest gol a dat încredere adversarilor. În a doua parte am încercat să răspundem pe contraatac, dar am ratat ocaziile avute. Unele lucruri nu au funcţionat astăzi, altele da. Primul gol a venit în cel mai bun moment de joc al nostru. Chelsea a continuat să creadă şi la final a fost premiată. Diferenţa dintre cele două echipe a fost minimă. Chelsea are mai multă experienţă la acest nivel, aici s-a făcut diferenţa. Am jucat cu trei atacanţi şi un mijlocaş care să ţină balonul. Nu cred că am făcut un meci rău. În repriza a doua Chelsea a pus multă presiune. Am fost foarte aproape de semifinale şi cu toţii suntem dezamăgiţi ", a spus Blanc, informează site-ul oficial al UEFA, citat de mediafax.ro.

Borussia n-a reuşit minunea

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor al fotbal, deşi a fost învinsă de formaţia germană Borussia Dortmund cu scorul de 2-0 (2-0), marţi seara, pe BVB Arena , în manşa secundă a sferturilor de finală.
Borussia a făcut un meci excelent şi doar ghinionul a făcut să nu învingă mai categoric pe Real şi să prindă un loc în careul de aşi . Marco Reus (24, 37) a marcat ambele goluri ale Borussiei.
După un scor de forfait pe Santiago Bernabeu , Real, lipsită de vedeta Cristino Ronaldo, menajat, a fost practic de nerecunoscut, însă ar fi putut tranşat devreme soarta calificării, dar Di Maria a ratat un penalty (a apărat Weidenfeller), după un henţ în careu al lui Piszczek (17).
Echipa antrenată de Jurgen Klopp a ratat imediat deschiderea scorului, prin armeanul Mhitarian (19), care a reluat alături din câţiva metri. Borussia a marcat totuşi în min. 24, când Reus a profitat de mingea trimisă greşit de Pepe şi l-a învins pe Iker Casillas. După ce portarul spaniol a respins mingea expediată cu capul de Hummels (32), Reus a reuşit dubla (37), convertind în gol o acţiune pornită din eroarea lui Illaramendi, dar la care a contribuit şi Lewandowski.
Real a părut că îşi regăseşte suflul în debutul reprizei secunde, iar Weidenfeller (49) a fost nevoit să se întrebuinţeze pentru a respinge şutul lui Bale. Tot galezul a fost în prim plan (59), dar şutul său a ocolit colţul lung. Hummels (60) a avut o intervenţie providenţială în propriul care la Benzema.
Borussia a reacţionat în cele din urmă, dar Mhitarian a ratat şansa de a trimite meciul în prelungiri (65), după ce a trimis mingea în bară. Armeanul a mai avut un şut (68), dar Casillas a fost la post, ca şi două minute mai târziu (70), în faţa lui Grosskreutz.
Madrilenii au avut câteva contre foarte periculoase, dar Isco (80, 90), Bale (90) nu au reuşit să înscrie.

Jurgen Klopp: Am fost echipa mai bună

Antrenorul echipei Borussia Dortmund, Jurgen Klopp, a declarat, marţi seară, după eliminarea din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, că formaţia sa a fost mai bună în manşa retur cu Real Madrid şi merita să înscrie mai multe goluri.
"La finalul meciului, Neven Subotici mi-a spus că este mândru să facă parte din această echipă şi este exact ceea ce simt şi eu. Ar trebui ca toate echipele care pierd prima manşă cu 3-0 să vadă acest meci şi să ştie că pot întoarce rezultatul. La Madrid nu am avut voinţă, dar astăzi băieţii au fost la sută la sută. Am fost echipa mai bună, maritam să marcăm mai multe goluri. Prestaţia noastră a fost cu adevărat extraordinară şi nu vreau să lansez acuze. Atmosfera a fost extraordinară. Am reuşit să aprindem speranţa. A fost o seară cu adevărat excepţională ", a spus Klopp, informează site-ul oficial al UEFA.
Tragerea la sorţi pentru semifinale are loc vineri.