Constandache a salvat gazdele de la un semiesec, la ultimul meci in fata propriilor spectatori | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Constandache a salvat gazdele de la un semiesec, la ultimul meci in fata propriilor spectatori

Partida dintre cele doua formatii a avut de toate si s-a ridicat la nivelul unui derby.
Dupa doua ocazii ratate de Bulancea si una de bucuresteanul Raducan, Eugen Gheorghe a deschis scorul in minutul 5 pentru Blazer iar Bulancea (min. 13), dupa un un-doi cu Buricea, l-a majorat la 2-0. Finalul de repriza a apartinut insa bucurestenilor care au si reusit sa reduca din diferenta, prin Cirstea.
Repriza a doua a inceput la fel de furtunos si meciul s-a relansat dupa ce Constantin Soare a restabilit egalitatea.
A urmat o faza extrem de spectaculoasa, care l-a avut in prim plan pe jucatorul oaspetilor, Victor Pristolian, care a luat mingea din propriul careu, a driblat tot ce a gasit in cale, inclusiv pe portarul Constandache, a intrat intr-un unghi dificil si a sutat in plasa laterala.
Blazer a trecut la rindul ei pe linga gol in minutul 38, cind Eugen Gheorghe a sutat de la un metru alaturi de tinta, insa la faza urmatoare gazdele au obtinut o lovitura libera de la 7 metri, iar Daniel Buricea l-a executat pe portarul Nan. Brailenii ar fi putut scapa de emotiile finalului de meci, daca Eugen Gheorghe nu ar fi trimis mingea in transversala in minutul 34, cind s-a aflat fata in fata doar cu portarul bucurestean.
Din minutul 34 ambele formatii aveau cite cinci faulturi, iar primii care au beneficiat de o lovitura de pedeapsa au fost oaspetii. Raducan a sutat foarte puternic la radacina barei si a egalat situatia pe tabela de marcaj, 3-3.
Gazdele au fortat golul victoriei si l-au obtinut in cele din urma, dupa un fault foarte usor acordat de arbitrul Vasile Ferica din Bacau, iar Constandache a reusit sa inscrie golul victoriei.
Blazer a cistigat ultimul meci din retur pe care l-a disputat in fata propriilor spectatori, insa succesul a fost facilitat de arbitrul Ferica. Acesta, dar si colegul lui, Ionut Nacu, au trecut cu vederea multe acte de indisciplina ale gazdelor, in special ale titularilor Vioreanu, Balta care, in permanenta au fost nemultumiti de deciziile lor.

Banel Nicolita, fan al echipei Blazer

La derby-ul de duminica au asistat, ca de obicei, numerosi suporteri ai echipei brailene, iar de data aceasta printre ei s-a aflat si jucatorul echipei Steaua si al nationalei de seniori a Romaniei, Banel Nicolita. Vedeta din Ghencea a urmarit prima repriza alaturi de alti fosti colegi de la Dacia Unirea, Dorin Mardale si Viorel Tanase, iar la inceputul partii secunde a parasit Polivalenta, dupa ce a dat o serie de autografe celor care l-au rugat.