CSM Comision cu un pas in Divizia A1 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

CSM Comision cu un pas in Divizia A1

Conform asteptarilor CSM Comision Braila a pasit cu dreptul la turneul final.
Brailencele si-au dorit revansa in fata Rapidului si au reusit sa o obtina, dupa un meci in care au fost superioare adversarelor la toate capitolele.
Primul set al meciului de deschidere al turneului final de accedere in Divizia A1, Rapid - CSM Comision, a fost echilibrat. Rapidistele au reusit sa se desprinda la 22-20, brailencele au egalat la 22, insa intr-un final incandescent bucurestencele s-au impus cu 26-24.
Pauza a fost un sfetnic bun si elevele profesorului Vladimir Stanescu au dominat autoritar actul al doilea, unul care practic nu a avut istoric iar CSM-ul brailean a cistigat cu 25-15 si a egalat situatia la seturi.
In formula, Niculcea, Tudosie, Dudnic, Ghita, Ivan, Tsankova (Tisianu), CSM Comision a dictat ritmul si in cel de-al treilea set. Cu toate acestea, spre finalul sau, Rapidul a reusit sa se distanteze la trei punte, numai ca brailencele nu au renuntat la lupta, au restabilit egalitatea si au cistigat setul cu 26-24.
Setul al patrulea a fost si ultimul al acestui meci. Rapidul a reusit sa se mentina in plasa brailencelor pina la 12-12, insa de la acest scor Dudnic et company au reusit sa se distanteze la 16-12, sa se impuna cu 25-19 si in felul acesta sa ia o serioasa optiune la accederea pe prima scena a voleiului feminin romanesc.