Derby-ul dintre FC Steaua si Victoria Traian s-a incheiat nedecis | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Derby-ul dintre FC Steaua si Victoria Traian s-a incheiat nedecis

Cel mai asteptat meci al returului campionatului Ligii a IV-a, FC Steaua - Victoria Traian s-a incheiat la egalitate, 1-1 si lupta pentru primul loc ramine in continuare deschisa.
Conform derularii ostilitatilor din teren, gazdele ar fi trebuit sa cistige cu acelasi scor cu care s-au impus in partida cu CS Faurei, numai ca elevii lui Catalin Teodor au irosit foarte multe situatii de poarta, care ar fi decis invingatoarea poate inca din prima repriza.
Gagu (min. 7) a trimis primul sut pe spatiul portii, stelistii au ramas in continuare in jumatatea adversa de teren si in minutul 13, Adrian Coman a trimis o diagonala de 30 de metri, Gologan a preluat si a sutat fara sperante pentru Dragomir. Dupa numai trei minute ar fi putut fi 2-0, mingea a circulat pe traseul Iorga, Martinescu, Gologan, numai ca atacantul gazdelor a reluat imprecis si oaspetii au scapat cu fata curata.
Contrar cursului jocului, la o faza care nu anunta nimic, formatia din Traian a restabilit egalitatea. Nistor a insistat si a recuperat mingea in coltul careului de sase metri, a centrat in fata portii si Grozea a trimis-o in poarta parasita de Serbu.
Pina la pauza stelistii au mai trecut de doua ori pe linga gol, prima data in minutul 30, cind Gologan a ramas singur cu portarul advers, insa acesta a avut un reflex uimitor si a scos mingea de la vinclu, iar doua minute mai tirziu, Martinescu a preferat sa suteze din unghi in loc sa centreze in fata portii unde Iorga si Gologan erau complet demarcati.
La cinci minute de la reluare, fundasul gazdelor, Andrei Popescu, a primit cel de-al doilea cartonas galben si din acel moment raportul de forte parea ca se va schimba. Cu toate ca a evoluat in inferioritate numerica, FC Steaua a mai trecut in citeva rinduri pe linga gol, cele mai mari situatii fiind ratate de Gologan si Buzea.
Cu un jucator in plus, Victoria Traian a controlat finalul de meci, dar nu a reusit sa obtina decit un singur punct.