Dinamo, calificată în sferturile Cupei Ligii | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dinamo, calificată în sferturile Cupei Ligii

Dinamo Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast la fotbal, luni seara, după ce a dispus de Concordia Chiajna cu scorul de 3-1 (1-1), în deplasare, în ultimul joc din optimile de finală.
Ilfovenii au deschis scorul prin brazilianul De Oliveira Olberdam (19), cu ajutorul portarului dinamovist Traian Marc. Dinamo a restabilit egalitatea la scurt timp, prin polonezul Kamil Bilinski (28), Valentin Lazăr (51) a adus echipa antrenată de Flavius Stoican după pauză, iar Mansaly Boubacar a parafat victoria oaspeţilor (78), dintr-un penalty scos de Bilinski, în duel cu Alexandru Stan.
Dinamo a mai avut şi o bară, prin Bogdan Gavrilă (90^5). Acest meci a fost primul disputat pe teren sintetic între echipe din eşalonul de elită.
Dinamo şi-a asigurat 25.000 de euro prin calificarea în sferturile de finală, care vor avea loc pe 13 iulie. Concordia va primi 20.000 de euro.
Concordia Chiajna a jucat cu: Rîmniceanu - Stan, Reljic, Maftei, Dragarsky, Bucurică - Băjenaru, N. Roşu (Dina 58), Olberdam - Boldrin (Serediuc 68), Wellington (Timov 82); Antrenor: Marius Şumudică.
Dinamo a evoluat cu următorul 11: Marc - Fai (Şerban 61), Durimel, Ad. Popa, Grecu - Boubacar, Elton - Rotariu (Gavrilă 82), Bărboianu, V. Lazăr - Bilinski (Lemac 89); Antrenor: Flavius Stoican.
S-au acordat 6 cartonaşe galbene: Dragarsky 65, Serediuc 69 / Rotariu 29, Bărboianu 60, Ad. Popa 90, Grecu 90^4. Partida a fost arbitrată de Marcel Bîrsan - Bogdan Gheorghe, Iulian Radu - Horia Mladinovici. La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, dintre care circa 1.000 de fani dinamovişti.

Pandurii - Gaz Metan, meci cu prelungiri

Într-o altă partidă, formaţia Pandurii Târgu Jiu a învins, în deplasare, cu scorul de 1-0, după prelungiri, echipa Gaz Metan Mediaş şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Paraskevas, în minutul 94.
Din minutul 97, Gaz Metan Mediaş a evoluat în inferioritate numerică după ce Enescu a fost eliminat.
În minutul 26, Llullaku a executat o lovitură de la 11 metri, mingea a fost respinsă de Stanca, a ajuns la Buziuc, care a tras în bara transversală, iar apoi a ajuns din nou la Llullaku, acesta reuşind să înscrie însă golul a fost anulat pe motiv de henţ.
Gaz Metan Mediaş a aliniat următoarea formaţie: Pleşca - Creţu, Fl. Ilie, Mujdragici, Buzean - Llullaku, Tahar (Todea 59), Enescu, R. Avram (Figliomeni 68) - Fl. Dan - Vitinho (Buziuc 24); Antrenor: Cristi Dulca.
Pandurii Târgu Jiu a jucat cu: Stanca - Pleaşcă, Erico da Silva, Paraskevas, Momcilovici - Anton (Roman 60), Elton da Silva, Răduţ - Iorga (Buleică 82), Matulevicius, Shalaj (Nicoară 79); Antrenor: Petre Grigoraş.
S-au acordat nu mai puţin de 10 cartonaşe, din care 9 galbene: Buziuc 72, Enescu 88, 97 (care a primit şi cartonaş galben) / Stanca 17, Erico Da Silva 25, Elton Da Silva 77, Pleaşcă 79, Momcilovici 81, Roman 90^4
Arbitri partidei au fost: Florin Miron (centru) - Dragoş Iliescu, Daniel Ciocănea (asistenţi) - Marian Balaci (rezervă).

Rezultate complete din optimi

Rezultate complete înregistrate în partidele disputate, vineri, sâmbătă, duminică şi luni, în optimile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast:
FC Viitorul - FC Botoşani 8-6 la loviturile de departajare
FC Braşov - Astra Giurgiu 1-4
Oţelul Galaţi - Ceahlăul Piatra Neamţ 3-2 la loviturile de departajare
Rapid - Steaua 1-2
CSMS Iaşi - CFR Cluj 4-2
Universitatea Cluj - Petrolul Ploieşti 1-0
Gaz Metan Mediaş - Pandurii Târgu Jiu 0-1
Concordia Chiajna - Dinamo 1-3