Două victorii pentru HC Dunărea la “Cupa Craiovei” | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Două victorii pentru HC Dunărea la “Cupa Craiovei”

• formația brăileană s-a impus cu 30-29 în meciul cu SCMU Craiova și cu 27-26 în cel cu SCM Buzău, dar a încheiat competiția pe locul al 3-lea • Elena Șerban a fost desemnată ca fiind cel mai bun portar al turneului

HC Dunărea a abordat “Cupa Craiovei”, un turneu amical, cu absențe importante, Trusova fiind răcită, Nicoleta Balog aflată în perioada de recuperare după o accidentare mai veche, Bohme, Michalak, Gonzalez și Schmelzer plecate cu naționalele țărilor lor la Olimpiada de la Paris. Dar și celelalte formații s-au confruntat cu astfel de absențe.

Formația brăileană a reușit să obțină două victorii, 30-29 în meciul cu SCMU Craiova și 27-26 în cel cu SCM Buzău și a încheiat competiția pe locul al 3-lea. Câștigătoarea a fost desemnată în urma ultimului meci al turneului, în care handbalistele echipei gazdă, antrenate de Ovidiu Mihăilă, s-au impus cu 35-31 în fața celor de la SCM Râmnicu Vâlcea.

Francielle da Rocha, fosta jucătoare a echipei brăilene, a fost desemnată MVP-ul competiției. Cu 31 de reușite, norvegianca Wollik a fost desemnată golghetera turneului, iar Elena Șerban cel mai bun portar.

Clasamentul final: 1. SCMU Craiova, 2. SCM Râmnicu Vâlcea, 3. HC Dunărea Brăila, 4. SCM Gloria Buzău.

HC Dunărea învinsă cu 36-33 de SCM Râmnicu Vâlcea

HC Dunărea a pierdut, 33-36, în fața celor de la SCM Râmnicu Vâlcea, în primul meci de la “Cupa Craiovei”. Formația pregătită de Jan Leslie și Cristian Preda a început bine partida, a condus cu 4-3 dar SCM-ul a preluat inițiativa și la pauză conducea cu 20-15.

SCM Râmnicu Vâlcea a avut și opt goluri avans în partea secundă a partidei, 30-22, însă pe final de meci HC Dunărea a recuperat din acest decalaj, astfel că, după 60 de minute, diferența dintre cele două combatante a fost de doar 3 puncte în favoarea echipei din Râmnicu Vâlcea.

Pentru HC Dunărea au marcat: Kovarova 6 goluri, Milosavljevic 6, Lixăndroiu 4, Borș 4, Liscevic 3, Kanaval 2, Popa 2, Mohamed 2, Raicea 1, Coteț 1, Jezic 1, Venancio 1. Elena Șerban a avut12 intervenții, Cristea 2 intervenții.

Victorii la limită cu SCM Craiova și SCM Gloria Buzău

Formația brăileană a câștigat cu 30-29 meciul cu SCM Craiova, după un joc în care fiecare echipă a condus pe rând ostilitățile în teren și pe tabela de marcaj.

SCM Craiova a condus cu 7-4, dar HC Dunărea a egalat la 7-7 în minutul 11. Oltencele au reușit din nou să se desprindă la trei lungimi, însă replica echipei brăilene a fost promptă, astfel că, în minutul 24, formația antrenată de Jan Leslie avea un gol avans, 12-11. Echipa brăileană a gestionat foarte bine finalul de repriză și, după primele 30 de minute, conducea cu 16-14. HC Dunărea a făcut legea în teren în mare parte din repriza a doua și a avut și cinci goluri avans, 24-19. Însă cu patru minute înainte de final tabela indica egalitatea, 28-28. Raicea a marcat și a stabilit scorul final, 29-28, pentru HC Dunărea.

Kovarova a înscris din aruncare de la 7 metri, iar HC Dunărea s-a impus cu 30-29.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 5 goluri, Kanaval 4, Raicea 4, Coteț 3, Borș 3, Lixăndroiu 3, Lupei 3, Kovarova 2, Jezic 1, Milosavljevic 1, Venancio 1. Elena Șerban a avut 8 intervenții.

Sâmbătă dimineață, în ultimul joc de la “Cupa Craiovei”, HC Dunărea a câștigat la un gol, 27-26, disputa cu SCM Gloria Buzău.

Formația pregătită de Jan Leslie a condus cu 5-2 în minutul 6 și cu 11-6 în minutul 21, iar după o primă repriză reușită conducea la pauză cu 15-12. Repriza a doua a fost echilibrată, cu o dominare a formației buzoiene, ceea ce a făcut ca în minutul 38 scorul să redevină egal, 18-18. Mai mult, în minutul 51, SCM-ul conducea la un gol diferență, 24-23. HC Dunărea a gestionat foarte bine finalul de meci și s-a impus cu 27-26.

Pentru HC Dunărea au marcat: Milosavljevic 5 goluri, Liscevic 4, Borș 4, Jezic 3, Kovarova 3, Lixăndroiu 3, Lupei 2, Kanaval 1, Raicea 1, Venancio 1.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054