Elevele Alexandrinei Soare s-au impus fără emoţii | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Elevele Alexandrinei Soare s-au impus fără emoţii

Dunărea s-a desprins la 5-2 în minutul 10, însă buzoiencele au reuşit să egaleze la 5-5, cinci minute mai târziu însă după aceea gazdele au fost cele care au făcut legea în teren.

Cu un portar în zi de excepţie, Gabriela Vasile, care a parat şi două aruncări de la 7 m în prima repriză, gazdele au marcat de şase ori la rând fără să primească gol, astfel că în minutul 23 tabela arăta 11-5, iar după primele 30 de minute 14-7, pentru Dunărea.

În repriza a doua Vasile a fost la fel de eficientă în poartă, Jenofi şi Moldovan au perforat de câte ori au avut ocazia poarta adversă, însă goluri spectaculoase au înscris şi Crăciun, şi Rădulescu, jucătoare care s-au remarcat mai mult în faza de apărare.

Apărarea şi contraatacul au funcţionat bine de această dată la gazde, astfel că Bodârlău şi Moise nu au reuşit de prea multe ori să pericliteze poarta brailencelor.

HC Dunărea a mai avut o perioadă foarte bună în care a reuşit din nou o serie de cinci goluri consecutive, între minutele 36 şi 41, goluri marcate de Jenofi, Moldovan, Crăciun de două ori şi Damian, şi s-a impus la zece goluri diferenţa la capătul unui meci în care s-au dictat doar trei eliminări, două la oaspete şi una la gazde.

Pentru HC Dunărea au marcat Jenofi 8, Moldovan 6, Damian 5, Crăciun 4, Rădulescu 4, Chirilă 2, Tomuleanu 1 iar la HCM Buzău principalele marcatoare au fost Moise cu 5 goluri, Bodârlău şi Băeşu ambele cu câte 4 reuşite.