FC Urleasca a cistigat editia 2008 a etapei judetene a Cupei Romaniei la fotbal | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

FC Urleasca a cistigat editia 2008 a etapei judetene a Cupei Romaniei la fotbal

Finala etapei judetene a Cupei Romaniei a atras in tribunele stadionului Stefan Vrabioru numerosi spectatori din Ianca, dar si din cele doua comune angajate in disputa fotbalistica.
Prima repriza a fost echilibrata in prima ei parte, in care Pirliteanu a si reusit sa inscrie pentru FC Urleasca si la discretia echipei Recolta in cea de-a doua parte. Formatia din Tufesti putea sa marcheze in urma unor lovituri libere bine executate de Popirtac, insa Catalin Constandache a scos de fiecare data balonul de la vinclu si a mai avut o mare ocazie in minutul 31 cind Negutu Cazan a ramas singur cu portarul advers, a incercat sa-l lobeze, insa mingea nu a avut inaltimea necesara pentru a-l pacali pe experimentatul portar al echipei FC Urleasca.
In repriza a doua s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, insa in minutele de prelungire cel mai bun jucator al Recoltei, Cazan, a luat o actiune pe cont propriu a patruns in careu si a obtinut penalty.
Tot el l-a executat si partida a intrat in prelungiri.
In minutele care au urmat, jocul a fost la discretia elevilor lui Stefan Trufin.
Tureac (min. 103) a adus FC Urleasca in avantaj, iar trei minute mai tirziu Alin Mihai a marcat pentru 1-3. Tumarescu (min. 110) a marcat ultimul gol al partidei si FC Urleasca si-a adjudecat trofeul pus in joc.
De altfel, formatia din Urleasca a mai inscris o data prin Constantin, care a driblat tot ce i-a iesit in cale, inclusiv pe portarul Fluturas, s-a asezat pe burta si a trimis, cu capul, mingea in plasa, numai ca Daniel Deca i-a aratat cartonasul galben si pentru ca mai avea unul de aceeasi culoare l-a scos si pe cel rosu, dar a anulat si golul pentru persiflarea adversarului.

Festivitate reusita

Partida de la Ianca, dar si festivitatea care a urmat au fost organizate ireprosabil de Laurentiu Vargatu, reprezentantul AJF Braila si primarul orasului, Fanel Chirita. Cei doi au impartit premiile.
Cistigatoarea Cupei a primit un rind de echipament, o cupa, o diploma si mingi de fotbal, iar finalista, cupa, diploma si mingi. Aceleasi premii le-au fost oferite cistigatoarelor celor doua serii ale Campionatului Judetean de fotbal, Unirea Tricolor Scortaru Vechi si Recolta Tufesti, dar si campioanei Ligii a IV-a, FC Steaua.
La finalul festivitatilor reprezentantii echipelor prezente la meci au fost invitati la un gratar.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053, 0740-080289
  • E-mail: redactie@obiectivbr.ro