Gazdele s-au impus fara probleme in fata unei echipe care se chinuie sa nu retrogradeze | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Gazdele s-au impus fara probleme in fata unei echipe care se chinuie sa nu retrogradeze

Duelul dintre Liviu Paraschiv, actualul antrenor al HC Dunarea si fosta tehniciana, Alexandrina Soare, a fost cistigat intr-un mod categoric de primul. S-a vazut clar diferenta de valoare dintre echipa gazda, angrenata in lupta pentru un loc de cupa europeana si cea vizitatoare, care incearca sa evite retrogradarea.
De fair play a dat dovada publicul brailean, care nu a uitat ce a realizat fosta antrenoare la Braila si au aplaudat-o in dese rinduri.
Formatia braileana nu a avut deloc emotii in acest meci, in care Anca Lipan a fost cea mai prolifica jucatoare de pe teren.
Oaspetele au reusit sa mentina ritmul de joc impus de brailence doar in primele 3 minute. HCM-ul a deschis scorul prin Stoleru, in secunda 27, insa Lipan a restabilit egalitatea. Ultima egalitate s-a consemnat la 2-2 dupa care, pina la capatul primului sfert de ora gazdele s-au distantat la sase goluri, 9-3 - min.15. Craciun si Lipan au continuat sa fie principalele pericole pentru poarta adversa, iar la pauza HC Dunarea conducea cu 15-10.
Dudescu a reusit sa inscrie primul gol al reprizei a doua, dupa care a urmat o tripla braileana, Radovici, Avadanii, Craciun si scorul a luat proportii, 18-11, in favoarea elevelor profesorului Liviu Paraschiv.
Diferenta de sapte goluri s-a mentinut pina la finalul meciului si gazdele au mai bifat un succes in acest retur.
Duelul dintre cele mai prolifice jucatoare din cele doua tabere, Anca Lipan si Ada Moldovan, lidera golgeterelor din Liga Nationala, s-a incheiat cu victoria brailencei, care a marcat 15 goluri fata de 9 cite a inscris jucatoarea HCM-ului.
O evolutie foarte buna in acest joc a avut-o portarul echipei HC Dunarea, Gabriela Vasile, care a aparat o aruncare de la 7 m si a avut alte cinci-sase interventii in situatie de unu la unu cu principalele marcatoare ale adversarelor.
Pentru HC Dunarea au inscris Lipan 15, Craciun 5, Avadanii 3, Cucu 2, Luca, Radovici, Bodirlau si Ruscior cite 1 gol, iar pentru HCM Roman, Moldovan 9, Stoleru 4, Dudescu 3, Demeterca 3, Horobet 2, Ciubotaru 1.