Germania, campioană mondială. Statisticile turneului final | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Germania, campioană mondială. Statisticile turneului final

Germania a câştigat Cupa Mondială la fotbal din Brazilia, duminică, pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, după ce a învins Argentina în finală, cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri. Golul victoriei echipei Germaniei a fost marcat de Mario Goetze (113).
Germania, care a făcut un joc pozitiv, a dominat, şi-a creat ocazii, a cucerit al patrulea său titlu mondial, după cele din 1954 (3-2 cu Ungaria), 1974 (2-1 cu Olanda) şi 1990 (1-0 cu Argentina). Este a doua finală câştigată de Nationalmannschaft în faţa Argentinei, după 2-3 în 1986 în Mexic şi 1-0 în 1990 în Italia.
Argentina rămâne cu cele două titluri mondiale (1978, 1986), având şi trei finale pierdute: 2-4 cu Uruguay, în 1930, 0-1 cu Germania în 1990 şi 0-1 cu Germania în 2014.

Argentina a avut şansa ei

Germania, care l-a pierdut pe Khedira la încălzire, a început la cârma jocului, cu o posesie prelungită, în timp ce Argentina a rămas în expectativă, cu o apărare solidă şi încercări ofensive pe contre.
Sud-americanii au avut prima oportunitate în min. 4, când Higuain a tras un şut prin faţa porţii din unghi. Echipa albiceleste a avut o ocazie uriaşă în min. 21, când Kroos, neatent, a trimis o minge cu capul spre propria poartă, Higuain a rămas singur cu Neuer, dar a şutat pe lângă.
Nationalmannschaft şi-a continuat imperturbabilă jocul de pase, cu o posesie categorică, însă a suferit o nouă pierdere, mijlocaşul Kramer (înlocuitorul lui Khedira, n. red.) fiind înlocuit din cauza unei accidentări. Noul intrat Schuerrle (37) a fost eroul unei faze foarte periculoase, cu un şut respins greu de Romero, dar s-a dictat ofsaid pentru faptul că Oezil era pe traiectorie.
Messi s-a remarcat în min. 40, când a creat pericol în careul german, dar Boateng a reuşit să respingă din faţa porţii. Până la pauză echipa lui Loew a mai avut două ocazii bune de gol, dar Kroos a tras slab de la 17 metri, fără probleme pentru Romero, iar Hoewedes (45^1) a trimis mingea cu capul în bară, la un corner.
La reluare, Messi a fost angajat excelent de Perez (47), dar a tras milimetric pe lângă poartă din poziţie de finalizare. Apoi, cele două echipe nu au mai reuşit să îşi creeze situaţii periculoase o bună perioadă de timp. Germania, care a menţinut o posesie superioară, a avut o acţiune promiţătoare, dar Schuerrle a făcut o preluare prea lungă şi balonul a ajuns la Romero (71). Nationalmannschaft a mai irosit o ocazie bună, prin Kroos (82), care a trimis de la 17 metri cu latul alături de poartă.

Lovitura de graţie

Germania a început în forţă prelungirile şi a fost foarte aproape de gol, prin Schuerrle (91), dar Romero a apărat. Palacio a ratat o ocazie uriaşă de tranşat disputa, singur cu Neuer, pe care a încercat să îl lobeze (97).
Echipa Germaniei a dat lovitura în minutul 113, când Schuerrle a centrat de pe partea stângă, noul-intrat Goetze, scăpat din marcaj, a preluat pe piept şi a trimis în poartă: 1-0. Până la finalul meciului, Argentina şi-a mai creat o singură ocazie, prin Messi, dar starul Barcelonei a trimis cu capul peste poartă (118).
Germania a câştigat pe merit, fiind cea mai constantă echipă a competiţiei, după ce a învins Portugalia (4-0), a remizat cu Ghana (2-2) şi a întrecut echipa SUA (1-0) în grupă, a dispus de Algeria cu 2-1, după prelungiri, în optimile de finală, s-a impus cu 1-0 în faţa Franţei în sferturi, iar în semifinale a zdrobit Brazilia cu 7-1, pentru ca în finală să treacă de Argentina.
Messi, care multă lume se aştepta să fie motorul Argentinei şi vedeta Mondialului, a fost discret şi în acest meci.

Germania a egalat Italia la numărul de trofee câştigate

Reprezentativa Germaniei a egalat Italia la numărul de Cupe Mondiale câştigate, patru, după ce a reuşit să se impună în faţa Argentinei, scor 1-0, în finala disputată pe Maracana, "templul fotbalului mondial".
Graţie golului lui Götzedin minutul 113, Germania succede în palmares Spaniei, transformă în aur "Mineirazo" (7-1 contra Braziliei în semifinale) şi câştigă o a patra stea după "miracolul de la Berna"-1954, titlul "Kaiser-ului" Beckenbauer în 1974 şi cel al generaţiei Matthäus în 1990.
Germania egalează Italia şi se află la un titlu de Brazilia (5), în timp ce Argentina rămâne cu două trofee (1978 şi 1986).
Germania are opt finale la Cupa Mondială şi câştigă primul său trofeu după Euro-1996. În 2010, Germania, care succede în palmares Spaniei, a ocupat locul trei.

Neuer, cel mai bun portar

Portarul Germaniei, Manuel Neuer, a fost desemnat cel mai bun goalkeeper al Cupei Mondiale din Brazilia, duminică seară, după finala cu Argentina, câştigată de Germania, scor 1-0.
Ceilalţi nominalizaţi au fost Sergio Romero (Argentina) şi Keylor Navas (Costa Rica). În 2010, cel mai bun portar a fost Iker Casillas (Spania).
Pe de altă parte, atacantul argentinian Lionel Messi a fost desemnat cel mai bun jucător al Cupei Mondiale. Ceilaţi nominalizaţi au fost: Angel Di Maria (Argentina), Javier Mascherano (Argentina), Mats Hummels (Germania), Tony Kroos (Germania), Philipp Lahm (Germania), Thomas Müller (Germania), Neymar (Brazilia), Arjen Robben (Olanda) şi James Rodriguez (Columbia).
Titlul de cel mai bun jucător al Cupei Mondiale este decernat de reprezentanţi ai presei şi grupul de studiu tehnic al FIFA. În 2010, titlul a fost câştigat de Diego Forlan (Uruguay).
Jucătorul columbian James Rodriguez, legitimat la AS Monaco, a cucerit titlul de golgheter al Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), cu 6 goluri marcate, deşi echipa sa a fost eliminată în sferturile de finală.
Acesta a fost urmat, cu 5 goluri, de Thomas Mueller (Germania) şi de Neymar (Brazilia), Lionel Messi (Argentina) şi Robin van Persie (Olanda) cu câte 4 goluri.