Germania a invins Polonia cu 2-0 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Germania a invins Polonia cu 2-0

Reprezentativa Germaniei a debutat cu o victorie la Campionatul European din Austria si Elvetia, dupa ce a invins, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Poloniei, intr-un meci din grupa B, disputat pe stadionul Worthersee, din Klagenfurt, in care ambele goluri au fost marcate de germano-polonezul Podolski.
Germania a inceput meciul in avanposturi, iar Mario Gomez, coechipierul lui Ciprian Marica la VfB Stuttgart, a ratat cu poarta goala in minutul patru. Profitind de apararea avansata a Poloniei, Germania a deschis scorul in minutul 20, prin jucatorul de origine poloneza Lukas Podoslki. Gomez a inaltat o pasa peste fundasii adversi, care au facut tirziu pasul la ofsaid, mingea a ajuns la Miroslav Klose, de asemenea jucator cu origini poloneze, iar acesta, profitind de lentoarea cu care s-au repliat aparatorii, i-a pasat in careu lui Podolski, care, singur cu Boruc, a inscris cu latul, de la opt metri.
In primele 45 de minute, polonezul Mariusz Lewandowski si-a incercat de mai multe ori norocul cu suturi de la distanta, insa nu a reusit sa ii puna probleme portarului Jens Lehmann, dupa ce multe dintre ele nu au prins cadrul portii sau s-au oprit in blocaj, iar la pauza Germania conducea cu scorul de 1-0.
Dupa un debut de repriza sarac in ocazii, Guerreiro, intrat in teren la pauza, a incercat sa-l invinga pe Lehmann de la 25 de metri, insa sutul a fost slab si chiar pe directia portarului german. Germanii au replicat prin Schweinsteiger '67 si Ballack '70, dar portarul Boruc a reusit sa evite majorarea diferentei.
Scorul a devenit 2-0 in minutul 72, cind Podolski a marcat din nou, cu un sut din interiorul careului. Schweinsteiger a profitat de o eroare a fundasului Pawel Golanski, jucator legitimat la Steaua, i-a pasat lui Klose, care a luftat la 11 metri, insa mingea a ajuns la Podolski, iar acesta a inscris cu un sut violent cu piciorul sting, devenind primul fotbalist care reuseste o "dubla" la acest turneu final.
Hitzlsperger a trecut pe linga 3-0 in minutul 85, cind un sut al sau a trecut putin pe linga vinclu, astfel ca meciul s-a incheiat cu scorul de 2-0 pentru Germania, dupa un meci in care raportul suturilor pe poarta a fost 5-5.
Germania: 1. Lehmann - 16. Lahm, 21. Metzelder, 17. Mertesacker, 2. Jansen - 4. Fritz (7. Schweinsteiger '56), 8. Frings, 13. Ballack, 20. Podolski - 9. Gomez (15. Hitzlsperger '76), 11. Klose (22. Kuranyi '90a1). Antrenor: Joachim Low.
Polonia: 1. Boruc - 13. Wasilewski, 14. Zewlakow, 6. Bak, 4. Golanski (11. Saganowski '75) - 17. Lobodzinski (16. Piszczek '66), 5. Dudka, 9. Zurawski (20. Guerreiro '46), 18. Lewandowski, 8. Krzynowek - 7. Smolarek. Antrenor: Leo Beenhakker.
Cartonase galbene: Schweinsteiger '65 / Smolarek '40, Lewandowski '60
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Norvegia, formata din Tom Henning Ovrebo (central), Geir Age Holen si Jan Petter Randen (asistenti). Rezerva a fost Craig Thomson (Scotia).
Polonia ramine fara victorie in meciurile directe cu Germania, in care a pierdut de 12 ori si a inregistrat patru rezultate de egalitate.