Germania s-a calificat in finala Campionatului European de fotbal | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Germania s-a calificat in finala Campionatului European de fotbal

Reprezentativa Germaniei s-a calificat in finala Campionatului European de fotbal, dupa ce a invins, miercuri seara, la Basel, cu scorul de 3-2 (1-1), selectionata Turciei, in semifinalele competitiei.
Pentru Germania au marcat Schweinsteiger '26, Klose '79 si Lahm '90. Golurile Turciei au fost inscrise de Ugur Boral '22 si Semih '86.
Turcia a deschis scorul in minutul 22, prin Ugur Boral. La un aut de pe stinga, mingea a ajuns in careu la Kazim Kazim, care, din foarfeca, a trimis mingea in bara, pentru a doua oara in acest meci. Balonul a ricosat inapoi in teren la Ugur Boral, care a inscris din careul mic, pe sub Lehmann.
Germania a restabilit egalitatea dupa numai patru minute, prin Bastian Schweinsteiger, care a marcat de la sase metri, dupa o centrare de pe stinga a lui Podolski.
Miroslav Klose a adus Germania in avantaj in minutul 79, cind a inscris cu capul, din centrul careului, dupa ce portarul Rustu a iesit gresit la o centrare de pe stinga.
Turcia, a revenit din nou, la fel ca in ultimele trei meciuri, cu Elvetia, Cehia si Croatia, si a egalat in minutul 86. Semih Senturk, eroul sfertului de finala cu Croatia, a marcat la coltul scurt, "ciupind" mingea chiar in fata lui Lehmann, iesit la centrarea pe jos a lui Sabri, si inscriind la coltul scurt.
Desi meciul parea sa se indrepte spre prelungiri, Philip Lahm a marcat golul victoriei Germaniei si al calificarii in finala, in minutul 90. Dupa o combinatie cu un coechipier, Lahm a ramas singur cu Rustu si a inscris la coltul scurt.
Germania: 1.Lehmann - 3. Friedrich, 17. Mertesacker, 21. Metzelder, 16. Lahm - 15. Hitzlsperger, 6. Rolfes (8. Frings '46) - 7. Schweinsteiger, 13. Ballack, 20. Podolski - 11. Klose (2. Jansen '90a2). Antrenor: Joachim Low.
Turcia: 1. Rustu - 20. Sabri, 6. Mehmet Topal, 4. Gokhan Zan, 3. Hakan Balta - 7. Mehmet Aurelio - 18. Kazim Kazim (11. Tumer Metin '90a2), 22. Hamit Altintop, 19. Ayhan Akman (21. Mevlut Erdinc '81) - 16. Ugur Boral (10. Gokdeniz Karadeniz '84) - 9. Semih. Antrenor: Fatih Terim.
Cartonas galben: Semih Senturk '53.
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Elvetia, formata din Massimo Busacca (central), Matthias Arnet si Stephane Cuhat (asistenti). Al patrulea oficial a fost suedezul Peter Frojdfeldt.
Inainte de meci, capitanii celor doua echipe, germanul Michael Ballack si portarul turc Rustu, au citit cite un mesaj impotriva rasismului.
In finala, Germania va evolua in compania invingatoarei din meciul Spania - Rusia, care va avea loc, joi, la Viena.