HC Dunărea a început Liga Florilor, ediția 2024-2025, cu o înfrângere | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

HC Dunărea a început Liga Florilor, ediția 2024-2025, cu o înfrângere

* formația brăileană a fost învinsă cu 38-35 de SCM Râmnicu Vâlcea * jocul a fost echilibrat până în minutul 42

HC Dunărea începe turul Ligii Florilor, ediția 2024-2025, cu o înfrângere. După o primă repriză foarte bună, în care a condus la o diferență de 3 goluri și la pauză a avut un avans de două lungimi, 19-17, a urmat o a doua în care HC Dunărea nu a mai arătat la fel de bine. SCM Râmnicu Vâlcea și-a dorit mai mult victoria și s-a impus cu 38-35.

Meci cu “garda jos” în prima repriză, însă unul spectaculos și interesant ca derulare. În primele 10 minute s-au consemnat șase egalități, cu mențiunea că echipa gazdă a alergat după egalare. HC Dunărea a înscris de două ori prin Gonzalez și Michalak și s-a desprins la două lungimi, 8-6, în minutul 12. Au urmat șase minute în care s-a mers cap la cap, cu patru egalități, ultima la 11-11. În minutul 18 a fost pentru prima dată în meci când SCM Râmnicu Vâlcea a avut două goluri avans, 13-11, după reușitele semnate de De Jong și Maidhof. A urmat o “dublă” semnată de Raicea și tabela indica din nou un rezultat de egalitate în minutul 20: 13-13.

Finalul de repriză a fost controlat de echipa brăileană care s-a desprins pentru prima dată în meci la trei goluri, 19-16, în minutul 29, însă Maidhof a marcat pentru gazde și HC Dunărea avea doar un avans de două goluri, 19-17, la finalul primelor 30 de minute.

De menționat că un rol deosebit în stabilirea scorului pauzei în favoarea echipei de la Dunăre l-a avut portarul Trusova, cu opt parade.

În repriza a doua s-a mers cap la cap până în minutul 42, apoi meciul a fost la discreția echipei SCM Râmnicu Vâlcea.

În minutul 42, de la 26-26 SCM-ul s-a desprins la patru goluri 30-26, iar decalajul de 3-4 goluri în favoarea gazdelor s-a menținut până la finalul partidei.

Pentru SCM Râmnicu Vâlcea au marcat: De Jong 10 goluri, Maidhof 10, Hagman 5, Vollic 5, Necula 3, Mokat 2, Zschoke 1, Jepoja 1, Toublanc 1. Fogea a avut 4 intervenții, Kelemen 3 intervenții.

Pentru HC Dunărea au însris: Mireya Gonzalez 9 goluri, Michalak 7, Liscevic 4, Milosavljevic 3, Jezic 3, Raicea 3, Kanaval 2, Lixăndroiu 1, Bohme 1, Schmelzer 1, Popa 1. Șerban a avut 7 intervenții, Trusova 5 intervenții.