Manchester United a cistigat Liga Campionilor | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Manchester United a cistigat Liga Campionilor

Echipa Manchester United a cistigat Liga Campionilor, dupa ce a invins, cu scorul de 7-6 (1-1, 1-1, 1-1), in urma executarii loviturilor de departajare, formatia Chelsea Londra, in finala disputata la Moscova.
Golurile au fost marcate de C. Ronaldo '26, pentru Manchester United, respectiv Lampard '45, pentru Chelsea Londra.
Manchester United a deschis scorul in minutul 26, prin Cristiano Ronaldo, care a marcat cu capul, dupa o centrare de pe partea dreapta a lui Wes Brown. Portughezul a marcat golul cu numarul 42 in toate competitiile in acest sezon.
Chelsea Londra a egalat in minutul 45, prin Frank Lampard, care a inscris cu un sut din interiorul careului, la care portarul Edwin Van der Sar nu a putut interveni, deoarece a alunecat. Dupa marcarea golului, Lampard a ridicat miinile spre cer, dedicind reusita in memoria mamei sale, care a murit in urma cu aproximativ o luna.
In minutul 116, atacantul ivorian al echipei Chelsea Londra, Didier Drogba, a fost eliminat in urma unei altercatii intre jucatorii celor doua echipe.
La penaltiuri, pentru Manchester au marcat Tevez, Carrick, Hargreaves, Nani, Anderson, Giggs si a ratat C. Ronaldo
Pentru Chelsea au marcat Ballack, Belletti, Lampard, A. Cole, S. Kalou si au ratat Terry si Anelka.
Manchester United: 1. Van der Sar - 6.Wes Brown (8. Anderson '120), 5.Rio Ferdinand, 15. Vidici, 3.Evra - 4. Hargreaves, 18. Scholes (11. Giggs '87), 16. Carrick, 7. Cristiano Ronaldo - 10. Rooney (17. Nani '101), 32. Tevez. Antrenor: Sir Alex Ferguson.
Chelsea Londra: 1.Cech - 5. Essien, 6. Carvalho, 26. Terry, 3. A. Cole - 10. Joe Cole (39. Anelka '99), 13. Ballack, 4. Makelele (35. Belletti '120), 8. Lampard, 15. Malouda (21. Kalou '92) - 11. Drogba. Antrenor: Avram Grant.
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Slovacia, avindu-l la centru pe Lubos Michel, ajutat de compatriotii sai: Roman Slysko si Martin Balko. Arbitru de rezerva a fost Vladimir Hrinak.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053, 0740-080289
  • E-mail: redactie@obiectivbr.ro