Manny Pacquiao a pierdut centura WBO | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Manny Pacquiao a pierdut centura WBO

* doi judecatori l-au vazut învingator pe american, cu scorul de 115-113, în timp ce al treilea l-a dat câstigator pe filipinez cu acelasi scor

Pacquiao, în vârsta de 33 de ani, considerat cel mai bun pugilist de la toate categoriile, a suferit prima înfrângere din 2005.
Bradley, în vârsta de 28 de ani, este neînvins în cele 29 de meciuri disputate la profesionisti, 12 victorii venind înainte de limita.
"Am boxat bine în toate reprizele si adversarul meu trebuie sa revada meciul pentru a-si da seama ca eu sunt câstigatorul. Acesta este boxul. El a atacat mai mult, dar am stat în garda si am luptat pâna la sfârsit", a declarat Bradley.
În schimb, Pacquiao nu a fost de acord cu verdictul si îi cere revansa lui Bradley: "Acesta este sportul, se mai întâmpla. Vreau revansa. Va promit ca va fi razboi în ring la revansa. Voi aborda meciul în asa fel încât adversarul sa nu reziste 12 reprize. Respect decizia judecatorilor, dar sunt sigur ca am câstigat aceasta partida".
Verdictul acestui meci a suscitat multe comentarii în presa americana si pe Twitter, un consultant strigând "nedreptate" si "coruptie" în direct la postul de televiziune ESPN.