Marco Enciu a adus primul succes în amicale pentru Dacia Unirea | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Marco Enciu a adus primul succes în amicale pentru Dacia Unirea

Fără Puşcaşu, Petean şi Roşu, toţi accidentaţi, Dacia Unirea a câştigat primul amical din această vară, 2-0, în deplasare la Olimpia Rm. Sărat. Antrenorul Alin Pânzaru nu s-a arătat însă prea mulţumit la finalul testului de verificare: "Este prima noastră victorie din patru amicale disputate, însă eu nu o consider ca fiind una concludentă. Diferenţa s-a făcut în momentul în care adversarii au picat fizic. Noi suntem avansaţi cu pregătirea comparativ cu jucătorii din Rm. Sărat. Dar mai avem destule lacune în joc, mi-aş fi dorit să dominăm mai clar. Încă o dată s-a evidenţiat faptul că mai avem nevoie de doi trei jucători şi sper ca la următoarele două amicale să-i avem în lot. Am fost foarte aproape de un transfer bun, dar Clinceniul a fost mai convingător. Când nu ai bani la buzunar nu eşti băgat în seamă. Eu sper ca pe ultima sută de metri să aducem jucătorii pe care îi dorim", a declarat Alin Pânzaru.
Primele două ocazii ale amicalului de sâmbătă au aparţinut gazdelor, dar Vişan, cel mai periculos jucător de la Olimpia Rm. Sărat, a fost blocat, în momentul şutului din minutul 6, de Dănuţ Oprea. Patru minute mai târziu Vişan a încercat un lob peste Gârlea, însă mingea a trecut pe lângă poartă. Dacia Unirea a deschis scorul în minutul 21, la prima acţiune periculoasă, prin Marco Enciu, care a reluat mingea, cu capul, la colţul scurt, după o centrare a lui Dima. Opt minute mai târziu, după o fază identică şi cu aceeaşi protagonişti în prim plan, brăilenii şi-au mărit avantajul la 2-0. Pe finalul primei reprize, Unguru a dus scorul la 3-0 pentru Dacia Unirea, însă asistentul de pe acea parte a anulat eronat reuşita brăilenilor. La cinci minute de la reluare Enciu a fost la un pas de hat trick, însă portarul gazdelor, Toader, a avut un reflex salvator şi a trimis mingea în corner. Toader a mai avut două intervenţii salvatoare la şuturile lui Olenic (min. 60) şi Niţă (min. 77). Portarul Toader a zburat între buturi şi a scos de la vinclu mingea trimisă cu capul, de Mucuţă în minutul 87, astfel că amicalul s-a încheiat cu un succes la două goluri în favoarea elevilor lui Alin Pânzaru.

Dacia Unirea: Gârlea (min. 30: Mitrea; min. 60: Olaru) - Dima, Ghiocel, Ivan (min. 46: Muscă), Stănciulescu (min. 68: M. Iordache) - Niţă, Olenic, D. Oprea, Necoară (min. 73: Moroianu) - Enciu (min. 57: Mucuţă), Unguru (min. 60: P. Ioan).
Olimpia Rm. Sărat: D. Jalbă (min. 46: Toader) - Chivu, Ceauşel, Târâlă (min. 46: Sava), Tucă - Bodoc, Cârjan (min. 69: Dicu), Roman (min. 60: Stanciu), Tudor (min. 73: Burghelea) - Bălan (min. 46: Hârăpadai), Vişan (min. 60: Chiorpec).

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054