Olanda - Italia 3-0, in grupa C la Euro-2008 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Olanda - Italia 3-0, in grupa C la Euro-2008

Reprezentativa Olandei a invins, luni, cu scorul de 3-0 (2-0), campioana mondiala Italia, in al doilea meci al grupei C de la Euro-2008, din care face parte si Romania, golurile batavilor fiind marcate de Ruud van Nistelrooy, Wesley Sneijder si Giovanni van Bronckhorst.
In prima repriza jocul a fost unul deschis, in viteza, in care olandezii au surclasat campioana mondiala, lipsita de luciditate in fata portii, ajutati si de o eroare de arbitraj la deschiderea scorului.
Van Nistelrooy a marcat din ofsaid in minutul 26, dar golul a fost validat. Buffon a respins o lovitura libera executata de Van der Vaart, mingea a ajuns la Giovanni van Bronckhorst, al carui sut de la marginea careului a fost prelungit de Van Nistelrooy in plasa.
Wesley Sneijder a ridicat scorul la 2-0 in minutul 31. Dupa un corner executat de italianul Andrea Pirlo, Van Bronckhorst a recuperat si l-a lansat pe contraatac pe Sneijder, care a inscris din interiorul careului, la coltul scurt, primul sau gol la un turneu final.
Dupa pauza, Italia a incercat sa reduca din handicap, insa suturile lui Toni, Del Piero, Pirlo sau Grosso fie au ocolit cadrul portii, fie au fost respinse de portarul Edwin van der Sar, in timp ce olandezii au fost echipa mai periculoasa si cu un joc mai consistent.
In ciuda eforturilor campionilor mondiali, cei care au marcat au fost tot olandezii, in minutul 79. Dupa ce a contribuit la primele doua goluri, Van Bronckhorst a ridicat scorul la 3-0, in ciuda eforturilor lui Zambrotta de a limita porportiile scorului. El a marcat cu capul, dupa o centrare de pe dreapta a lui Dirk Kuyt, care a reusit sa ramina in posesia balonului dupa ce nu l-a invins pe Buffon cu un sut din interiorul careului.