Petrolistii au pierdut la scor pe propriul teren | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Petrolistii au pierdut la scor pe propriul teren

Meciul de la care se astepta a fi un derby, Petrolul Braila - Victoria Traian nu a fost decit un joc la discretia formatiei vizitatoare. Pentru ca au doua prime restante, gazarii au fost convinsi cu greu sa intre in teren, insa au facut doar act de prezenta si formatia din Traian s-a impus la un scor neverosimil.
Pentru invingatori au marcat Dorian Nistor (min. 8, 38), Micu (min. 10), Mirescu (min. 28), Bandarica (min. 35, 68) si Apostol (min. 89) iar pentru Petrolul Spirea (min. 20, 41, 60) si Jica (min.39).
Cea de-a doua victorie in deplasare a fost obtinuta de CS Faurei. Fosta divizionara C, s-a impus cu 5-2 la Gaiseanca, dupa ce la pauza a condus cu 3-0. Cel mai bun jucator de pe teren a fost coordonatorul de joc al oaspetilor, George Craciunescu, autor a patru goluri. Cel de-al cincilea gol al formatiei pregatite de Iacob Carst a fot realizat de Ionut Manea in minutul 50, in timp ce pentru oaspeti Lazar a reusit o dubla in repriza a doua.

Stelistii facuti KO de gazde

Singurul rezultat de egalitate s-a consemnat la Galbenu, acolo unde soarta partidei s-a stabilit in repriza a doua, una in care gazdele au practicat un fotbal mult peste limitele regulamentului.
Partida a fost la discretia stelistilor in prima repriza, numai ca jucatorii lui Huseyin Tekinalp au marcat doar de doua ori dintr-un numar foarte mare de ocazii pe care si le-au creat in fata unei echipe mai mult decit modeste. Cotiga si Popescu au marcat pentru oaspeti, Gologan de doua ori, Martinescu si Barbu au ratat situatii rarisime.
Numai ca in repriza a doua gazdele au folosit violenta ca o expresie a neputintei pentru a-i intimida pe oaspeti si dupa ce trei dintre jucatorii de baza au fost scosi din teren, fiecare cu diverse traumatisme, Viitorul si-a atins scopul si meciul s-a incheiat la egalitate, 2-2.

Avintul Chiscani a pierdut la Dedulesti

Doar trei formatii si-au valorificat avantajul terenului propriu in aceasta runda.
Fostul atacant al echipei Viitorul Insuratei, Georgica Oprea, a semnat cele doua goluri in urma carora Avintul Ciresu s-a impus cu 2-0 in fata Tractorului din Viziru, insa surpriza rundei poate fi considerat succesul cu 2-1 obtinut de Victoria Dedulesti in fata uneia dintre formatiile cu pretentii din campionat, Avintul Chiscani.
Dupa o perioada mai putin prolifica, Victoria Cazasu a reusit o victorie clara pe propriul teren in fata unei echipe care in sezonul urmator si-a propus sa-si depuna candidatura la promovarea in Liga a III-a, Viitorul Ianca. Dupa o prima repriza echilibrata, incheiata la egalitate, 0-0, oaspetii au reusit sa deschida scorul prin Sorin Melter dar a urmat o perioada de dominare totala a gazdelor, in care Andrei Popescu a realizat un hat trick pentru gazde si Victoria Cazasu s-a impus cu 3-1.

FC Steaua, Victoria Traian si Petrolul sint echipele de pe podium

In clasament, dupa 21 de etape conduce FC Steaua cu 43 de puncte urmata de Victoria Traian 36 puncte si Petrolul Braila 35 de puncte.
Pe locul al patrulea a trecut CS Faurei care dupa victoria de la Gaiseanca a acumulat 34 de puncte, iar pe pozitia a cincea se regaseste Viitorul Galbenu, formatie care are cu un punct mai putin decit echipa pregatita de Iacob Carst.

Avintul Ciresu - Tractorul Viviru 2-0
Vointa Gaiseanca - CS Faurei 2-5
Victoria Dedulesti - Avintul Chiscani 2-1
Petrolul Braila - Victoria Traian 4-7
Viitorul Galbenu - FC Steaua Braila 2-2
Victoria Cazasu - Viitorul Ianca 3-1