Portugalia a debutat cu o victorie in fata Turciei | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Portugalia a debutat cu o victorie in fata Turciei

Vicecampioana europeana Portugalia a debutat cu o victorie la Campionatul European din Austria si Elvetia, invingind, simbata, cu scorul de 2-0 (0-0), reprezentativa Turciei, in al doilea meci al grupei A, disputat pe Stade de Geneve, din Geneva, in care golurile au fost marcate de Pepe si Meireles.
Reprezentativa Portugaliei a dominat clar ostilitatile inca din debutul meciului, turcii preferind sa ramina in expectativa. Astfel, dupa 45 de minute, raportul suturilor la poarta era de 7-3 in favoarea lusitanilor, care au avut si doua ocazii mari de a deschide scorul.
In minutul 16, Pepe a marcat cu capul, dupa un corner de pe stinga, insa reusita sa a fost anulata, corect, pentru o pozitie de ofsaid. Cristiano Ronaldo a trecut si el pe linga gol in minutul 38, cind portarul turc Volkan a deviat cu virful degetelor in bara un sut din lovitura libera al jucatorului de la Manchester United.
Portugalia si-a mai trecut in cont o bara, in minutul 55. Simao Sabrosa a profitat de o greseala comisa la 16 metri de Gokhan Zan, care l-a faultat dur pe portughez, mingea a ricosat la Nuno Gomes, care, scapat singur cu Volkan, a trimis balonul in butul din dreapta portarului.
Vicecampioana europeana a deschis scorul in minutul 61, prin Pepe, care a marcat de la 13 metri, dupa un "un-doi" cu Nuno Gomes.
Scorul final al intilnirii a fost stabilit de Raul Meireles, in minutul 90a3. Cristiano Ronaldo a luat o actiune pe cont propriu pe partea stinga, i-a pasat in careu lui Joao Moutinho, acesta a pivotat linga un fundas, a prelungit pina la Meireles, care a inscris pentru 2-0.
Portugalia: 1. Ricardo - 4. Bosingwa, 15. Pepe, 16. Carvalho, 2. Ferreira - 8. Petit, 10. Joao Moutinho - 7. Cristiano Ronaldo, 20. Deco (5. Fernando Meira '90a2), 11. Simao (6. Meireles '83) - 21. Nuno Gomes (19. Nani '69). Antrenor: Luiz Felipe Scolari.
Turcia: 23. Volkan - 22. Altintop (9. Semih Senturk '76), 2. Servet Cetin, 4. Gokhan Zan (15. Emre Asik '55), 3. Hakan Balta - 18. Kazin Kazim, 5. Emre, 7. Mehmet Aurelio - 21. Mevlut Erdinc (20. Sabri Sarioglu '46), 17. Tuncay Sanli - 8. Nihat. Antrenor: Fatih Terim.
Cartonase galbene: Kazim Kazim '4, Gokhan Zan '55, Sabri Sarioglu '73
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Germania, formata din Herbert Fandel (central), Carsten Kadach si Volker Wezel (asistenti). Rezerva a fost Viktor Kassai (Ungaria).