Recolta Tufesti si FC Urleasca sint finalistele etapei judetene a Cupei Romaniei la fotbal | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Recolta Tufesti si FC Urleasca sint finalistele etapei judetene a Cupei Romaniei la fotbal

Semifinalele etapei judetene ale Cupei Romaniei la fotbal au scos in evidenta faptul ca fruntasele Campionatului judetean, Recolta Tufesti si FC Urleasca, sint pregatite sa evolueze in Liga a IV-a si nu oricum, ci la un nivel calitativ foarte bun.
La Viziru, lidera seriei I a Campionatului judetean de fotbal s-a impus cu 3-1 in fata cistigatoarei Ligii a IV-a, FC Steaua, la capatul unui meci care s-a ridicat mult peste nivelul acestui esalon.
Recolta Tufesti a deschis scorul in minutul 25, la capatul unei actiuni personale ale lui Cristi Popirtac, insa prima repriza s-ar fi putut incheia la egalitate daca Viorel Basno nu ar fi ratat de la doi metri, dupa o centrare a lui Buhai.
Stelistii au controlat jocul in repriza a doua si, dupa ce au trimis o data mingea in bara transversala, in minutul 65, Stanel Ion a restabilit egalitatea.
FC Steaua a continuat sa domine teritorial cu intreg efectivul, solutie care s-a dovedit falimentara, caci jucatorii Recoltei Tufesti au declansat doua contraatacuri rapide si au marcat tot de atitea ori prin Popirtac (min. 70) si Negutu Cazan (min. 73), reusite care le-au asigurat o victorie cu 3-1 si implicit calificarea in fianala.
Tot cu acelasi scor a eliminat-o si FC Urleasca pe Viitorul Galbenu. Prima repriza a apartinut formatiei din Galbenu, insa aceasta a ratat patru mari situatii de gol. In minutul 9 Jercan a trimis mingea de la 30 m in bara laterala, iar citeva minute mai tirziu Tutulan nu s-a descurcat in situatie de unu la unu cu portarul din Urleasca. Tot in aceasta prima parte a jocului, Serban Feraru a fost in doua rinduri in situatie buna de a deschide scorul, dar de fiecare data a ratat.
Partea secunda a apartinut echipei din esalonul inferior. FC Urleasca a deschis scorul in minutul 51 prin Anghel, dupa o centrare foarte buna a lui Emanuel Pirliteanu, iar in minutul 75, Dumitru a marit avantajul la 2-0. Dupa numai sase minute, Anghel si-a trecut in cont dubla si partida era deja jucata.
In ultimul minut de joc al partidei Florin Feraru a reusit sa inscrie golul de onoare pentru formatia din Galbenu.
Simbata, in finala etapei judetene a Cupei Romaniei se vor intilni Recolta Tufesti si FC Urleasca.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053, 0740-080289
  • E-mail: redactie@obiectivbr.ro