Rezultat istoric pentru un român la Olimpiada Tineretului | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Rezultat istoric pentru un român la Olimpiada Tineretului

Tânărul Nicolae Sorin Mitrofan a reuşit, la Montafon Nordic Sport Centre din Austria, cel mai bun rezultat din istoria participărilor Romaniei la ediţiile de iarnă ale Festivalului Olimpic al Tineretului European în competiţia de sărituri cu schiurile, locul 5 la la trambulina HS 108 m, în cadrul FOTE 2015, din Vorarlberg (Austria) şi Liechtenstein.
La debutul său într-o competiţie internaţională, Mitrofan se afla pe poziţia a 13-a după prima manşă, dar în finală a urcat opt locuri, având un total de 236,4 puncte, relatează site-ul Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR).
Concursul a fost câştigat de finlandezul Niko Kytoesaho (271,3 p), urmat de slovenul Domec Prevc (244,3 p) şi de polonezul Dawid Jarzabek (242,9 p). Norvegianul Jesper Oedegaard, ocupantul locului patru, a ratat podiumul pentru numai o sutime (242,8 p). Celălalt român din competiţie, Ştefan Valentin Blega, a ocupat locul 22, cu 213,2 puncte

Practică sportul de performanţă de la 10 ani

A fost o competiţie extrem de grea, a declarat Nicolae Sorin Mitrofan imediat după concurs. Au fost mulţi sportivi foarte valoroşi care au sărit foarte bine. De la Bucureşti am plecat cu gândul la o clasare în primele şase locuri şi îmi doream foarte mult să termin cât mai sus în clasament. Mi-a fost frică să nu greşesc în manşa a doua, finala, şi din fericire am reuşit o săritura mai bună decât în prima rundă, deşi vremea a fost mai rea, cu vânt puternic din spate. Practic, acest vânt i-a incomodat pe foarte mulţi concurenţi, care au sărit mai slab decât mine. Sper ca şi la echipe să reuşim o figură frumoasă, a mai spus Mitrofan (17 ani), care a început sportul de performanţă în urma cu şapte ani.
Este un rezultat foarte bun, care demonstrează ca investiţiile în săriturile cu schiurile din România, din ultimii ani, nu au fost în zadar, a spus Puiu Gaşpar, secretarul general al Federaţiei Române de Schi şi Biatlon (FRSB).
Evoluţia ambilor sportivi români în competiţia masculină individuală de sărituri cu schiurile este lăudabilă. Atât Sorin Mitrofan, care a ocupat cel mai bun loc din istoria participării săritorilor cu schiurile la o ediţie a FOTE, cât şi Valentin Blega au dat dovadă de multă seriozitate şi ambiţie. Să nu uităm că Valentin Blega a căzut la antrenamente, dar a reuşit să depăşească momentul şi să se califice în finala FOTE. Suntem convinşi că, aşa cum ne-am propus la demararea proiectului de revitalizare a săriturilor cu schiurile din România, în 2018-2020 vom avea un săritor român în top 10 mondial, a mai spus Gaşpar.

Românce în finală

În competiţia feminină de sărituri cu schiurile de la trambulina HS 66 m, unde au fost înscrise 52 de participante, ambele reprezentante ale României s-au calificat în finală, unde au evoluat primele 27 clasate. La final, Bianca Elena Ştefănuţă s-a clasat pe locul 17, cu 170,8 puncte, iar Raluca Iulia Ştefan pe locul 24, cu 129 puncte.
La biatlon, în proba masculină de sprint 7,5 km, Raul Antonio Flore a ocupat locul 13, cu timpul 26 min 19 sec, Tamas Koncsag s-a clasat pe locul 23, cu timpul de 26 min 58 sec 8/10, Daniel Munteanu a sosit pe locul 41, în 28 min 02 sec 1/10, iar Florin Ungureanu a încheiat pe locul 44 (din 80), cu timpul de 28 min 12 sec 2/10.
La feminin, în cursa de 6 km sprint, Florina Iulia Dănilă a sosit a 34-a, cu timpul de 24 min 30 sec 4/10, Ana Larisa Cotruş pe locul 35, în 24 min 30 sec 5/10, iar Maria Luisa Răşină pe locul 53 (din 79 de concurente), cu timpul 25 min 39 sec 8/10.
Schioarea română Andra Corinne Ghislaine Caill a ocupat locul 48 în proba feminină de slalom, cu timpul de 1 min 56 sec 37/100 (52 sec 94/100 în prima manşă, 54 sec 11/100 în manşa secundă), iar Mara Teodora Ciobanu a terminat pe locul 51, cu timpul 1 min 56 sec 37/100, din 86 de schioare care au luat startul.