Romania a invins Muntenegru cu 4-0 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Romania a invins Muntenegru cu 4-0

Reprezentativa Romaniei a invins, simbata, cu scorul de 4-0 (1-0), echipa nationala a Muntenegrului, in ultimul meci amical disputat inaintea Campionatului European din Austria si Elvetia, din perioada 7-29 iunie, golurile tricolorilor fiind inscrise de Mutu, Ghionea si Dica (2).
Dupa 30 de secunde de la startul meciului, arbitrul intilnirii, Alexandru Tudor, a dictat penalti pentru Muntenegru, dupa ce Gabriel Tamas l-a faultat in careu pe Mirko Vucinici. Lovitura de la 11 metri, executata tot de Vucinici, a fost aparata de Bogdan Lobont.
Reprezentativa Romaniei a deschis scorul in minutul 15, prin Adrian Mutu, care a marcat cu un sut cu stingul de la 15 metri, dupa o pasa a lui Cristian Chivu.
Sorin Ghionea a ridicat scorul la 2-0 in minutul 50, cind a marcat cu capul, din interiorul careului, dupa un corner de pe dreapta executat de Florentin Petre. Pentru Ghionea acesta a fost al doilea gol marcat la echipa nationala.
Nicolae Dica a inscris pentru 3-0 in minutul 55. El a primit o pasa de pe stinga de la Daniel Niculae si l-a invins pe portarul Milan Bozovici cu o "scarita" din interiorul careului, la coltul lung.
Tot Dica a ridicat scorul la 4-0, in minutul 71, cind a marcat cu un sut de la 25 de metri, in dreapta portarului. Nicolae Dica a ajuns la cota de sapte goluri la echipa nationala.
La partida disputata pe stadionul Steaua au asistat 14.000 de spectatori.
Printre personalitatile din lumea fotbalului prezente la meci s-au numarat presedintele Federatiei de Fotbal din Muntenegru, Dejan Savicevici, impresarii Ioan si Victor Becali, presedintele LPF, Dumitru Dragomir, mai multi presedinti de cluburi: Jean Padureanu (Gloria Bistrita), Cristi Borcea (Dinamo), Mihai Stoica (Unirea Urziceni), Marin Condescu (Pandurii), presedintele Consiliului Executiv al FC Dinamo, Nicolae Badea, finantatorul FC Steaua, Gigi Becali, antrenorul Walter Zenga (Catania).
Atacantul Alexandru Piturca (Pandurii), fiul selectionerului, a urmarit partida de la tribuna zero a stadionului Steaua.
Fundasul Dorin Goian, care vineri s-a accidentat la un antrenament, nu a fost trecut pe foaia de joc, el fiind menajat.
Selectionerul Victor Piturca s-a aflat pentru a 51-a oara pe banca nationalei Romaniei.
Portarul Bogdan Lobont si fundasul Cosmin Contra au jucat meciul 63 la nationala, atacantul Adrian Mutu s-a aflat la partida cu numarul 61 sub tricolor, iar capitanul Cristian Chivu a bifat al 59-lea joc. Florentin Petre a jucat partida numarul 50 la nationala, Marius Niculae pe cea cu numarul 30, Nicolae Dica a bifat partida numarul 25 si Banel Nicolita pe cea cu numarul 20.

Piturca: "Chiar daca am cistigat cu 4-0, nu sint multumit"

Antrenorul reprezentativei Romaniei, Victor Piturca, a declarat ca in ciuda victoriei cu scorul de 4-0, nu poate fi multumit de jocul "tricolorilor" in meciul amical cu Muntenegru si i-a criticat pe fundasii folositi in prima repriza, subliniind ca au comis erori pe care Franta le-ar fi speculat.
"Echipa Muntenegrului e una buna, a pus probleme, mai ales in prima repriza, desi jucatorii nu au evoluat mult timp impreuna. Mai sint citeva zile in care trebuie sa reglam factorul fizic, psihic si alte citeva lucruri care nu au mers azi. Concentrarea nu a fost la nivelul la care voiam eu, dar poate e normal, a fost o saptamina plina de antrenamente. Gindul jucatorilor se indreapta spre Euro, spre echipa Frantei, nu puteau sa fie atit de concentrati azi. Chiar daca am cistigat la patru goluri, nu pot sa spun ca sint multumit, mai ales de prima repriza. Sper ca Franta sa nu aiba ocaziile pe care le-a avut Muntenegru azi, pentru ca sigur vom fi taxati", a spus Piturca.
Selectionerul Romaniei a subliniat ca a fost nemultumit de evolutia lui Stefan Radu ca fundas central si, in general, de toti aparatorii pe care i-a titularizat simbata. "Stefan Radu nu prea m-a multumit ca fundas central. De fapt, nu m-a multumit jocul celor patru de pe linia de fund din prima repriza. Le spusesem despre Vucinici ca este un jucator periculos si sa nu-i acorde spatii", a explicat Piturca.