Romania a remizat cu Italia si ocupa locul doi in grupa | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Romania a remizat cu Italia si ocupa locul doi in grupa

Reprezentativa Romaniei a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul sustinut, vineri, la Zurich, in compania Italiei, campioana mondiala en-titre, in a doua etapa a grupei C la Campionatul European de fotbal, transmite trimisul MEDIAFAX.
Golurile au fost marcate de Mutu '55 pentru Romania si Panucci '56 pentru italieni.
Romania a deschis scorul in minutul 55 prin Adrian Mutu. Zambrotta a incercat sa-i paseze cu capul lui Buffon, dar Mutu a urmarit balonul si a inscris de la 11 metri pe linga Buffon.
Italienii au restabilit egalitatea dupa doar un minut, cind in urma unei lovituri de colt, Christian Panucci a inscris in poarta goala, dupa ce Gabriel Tamas a ratat degajarea.
Cea de-a doua partida dintre Romania si Italia la un turneu final, a inceput cu o perioada de tatonare in primele zece minute, apoi in minutul 13, atacantul Adrian Mutu a avut o intrare decisiva in careu asupra fostului sau coechipier de la Juventus Torino, Mauro Camoranesi, jucatorul roman deposedindu-l perfect pe argentinianul naturalizat italian. Trei minute mai tirziu, acelasi Mutu primeste o pasa pe culoar pe partea stinga, intra in careu, dar sutul sau cu piciorul drept la coltul lung este aparat de Gianluigi Buffon, acesta fiind primul sut pe spatiul portii al echipei Romaniei la acest turneu final, dupa 106 minute.
Dupa alte doua minute, Mutu ii misca usor mingea lui Tamas, iar sutul acestuia de la aproximativ 30 de metri este respins cu dificultate de acelasi Buffon.
In minutul 20, capitanul Cristi Chivu executa o lovitura libera de pe partea dreapta, iar Panucci aflat pe traiectorie, deviaza in bara din dreapta portii lui Buffon. Mingea din bara este respinsa de un jucator italian, Rat si Radoi sar amindoi, dar se lovesc cap in cap. Radoi a suferit in aceasta faza o fractura de pomete, a fost transportat la infirmieria stadionului fiind insotit de medicul Pompiliu Popescu si ar putea sa nu mai evolueze la acest turneu final. Razvan Rat s-a ales cu fruntea sparta, evoluind in continuare cu un plasture pe zona afectata. Locul lui Radoi a fost luat de Nicolae Dica, in timp ce Chivu a trecut la inchidere.
In minutul 27, italianul Luca Toni, reia cu o lovitura de cap, putin pe linga poarta lui Lobont, replica romanilor venind prin sutul de la distanta al lui Rat.
Ca si la partida cu Franta, fondul sonor a fost dominat de fanii romani.
Cu sase minute inainte de finalul primei reprize, Paul Codrea il deposedeaza pe Simone Perrotta, care ramasese singur, la doi metri de poarta, cu Lobont. In faza urmatoare, Lobont respinge in extremis lovitura de cap a lui Luca Toni si respinge din fata lui Chiellini.
In prelungirile partidei, italienii inscriu prin Luca Toni, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.
In minutul 70, Romania a fost aproape de a reveni la conducere pe tabela de marcaj. Sutul lui Banel Nicolita a fost deviat de un fundas italian pina la Daniel Niculae, care nu reuseste sa suteze spre poarta.
In urma cartonasului galben primit in minutul 73, Dorin Goian va fi suspendat pentru meciul cu Olanda.
In minutul 74, Lobont are o interventie foarte buna la lovitura de cap a lui Perrotta.
In minutul 80, Christian Panucci l-a faultat in careu pe Daniel Niculae si arbitrul norvegian a dictat lovitura de pedeapsa. Mutu a executat pe mijlocul portii, dar Buffon a reusit sa apere.
Italia: 1. Buffon - 19. Zambrotta, 2. Panucci, 4. Chiellini, 3. Grosso - 21. Pirlo, 10. De Rossi - 16. Camoranesi (13. Ambrosini '85), 20. Perrotta (18. Cassano '57), 7. Del Piero (15. Quagliarella '77), 9. Toni. Antrenor: Roberto Donadoni.
Romania: 1. Lobont - 2. Contra, 4. Tamas, 15. Goian, 3. Rat - 6. Radoi (20. Dica '26) - 7. Petre (16. Nicolita '60), 8. Codrea, 5. Chivu - 10. Mutu (11. Cocis '88) - 21. D. Niculae. Antrenor: Victor Piturca.
Partida a fost arbitrata de o brigada norvegiana avindu-l la centru pe Tom Hening Ovrebo, ajutat la cele doua margini de Geir Age Holen si Jan Petter Randen. Arbitru de rezerva a fost croatul Ivan Bebek.
Cartonase galbene: Mutu '43, Chivu '58, Goian '73 / Pirlo '61, De Rossi '90a2.
La meciul disputat pe stadionul Letzingrund au asistat, la fel ca la partida Franta, 30.585 de spectatori.
Inainte de inceputul partidei cei aproximativ 150 de fani ai formatiei Dinamo au dezvaluit un banner care il infatisa pe presedintele LPF, Dumitru Dragomir, in spatele gratiilor si textul "DNA fa-ti datoria... Dragomir la puscarie".
Ca si la meciul cu Franta, suporterii romani au aplaudat imnul italienilor.