Rugbyştii brăileni au început stângul sezonul de primăvară | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Rugbyştii brăileni au început stângul sezonul de primăvară

Sâmbătă, în cadrul etapei a 8-a, echipa de seniori care activează în Divizia A a pierdut la scor întâlnirea de la Callatis Mangalia. După vacanţa de iarnă ambele echipe au intrat în teren cu aceeaşi dorinţă, aceea de a face un meci cât mai bun, însă până la urmă gazdele, mult mai experimentate şi-au îndeplinit obiectivul, câştigând cu 41-8.

În urma unui joc în forţă Callatis avea deja un avantaj consistent la pauză, 29-0, iar această diferenţă clară s-a datorat faptului că brăilenii au greşit în câteva faze în aparare, prin placaje întârziate şi câteva greşeli personale prin care au pierdut posesia balonului. La pauză, antrenorul Chiriţă Anghel a făcut cinci schimbări şi jocul oaspeţilor s-a îmbunătăţit simtitor. Brăilenii au controlat repriza secundă timp de 30 de minute, perioadă în care au marcat un eseu prin Ceaprăzaru şi au transformat o lovitură de pedeapsă prin Tudorache. Acesta din urmă a ratat apoi două situaţii clare de a înscrie astfel că şi repriza a doua a fost câştigată de gazde cu 12-8 Pentru aceast meci RC Brăila a deplasat următorul lot de jucători: Frunză, Stoian, Apostol, Anghelache, Cloşcă, Bratu, Anghel, Iordache, Stoica, Culea, Urse, Tudorache, Florea, Dumitru, Lipan, Vişan, Pastramă,Turcu, Ceaprăzaru, Dobre, Drăgulin.

Duminică, a fost rândul juniorilor II şi III să înceapa returul, însă nici ei nu au reuşit să obţină victorii.

La juniori III, R.C.Brăila, pregătită de profesorul Dan Niculescu, a pierdut, 5-15, în faţa echipei similare din Pascani, iar juniorii II, antrenaţi de Eugen Iftime, au cedat cu 5-25 în faţa echipei din Suceava.