Sandra Izbaşa a sărit după a doua medalie de aur a României | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Sandra Izbaşa a sărit după a doua medalie de aur a României

Gimnasta Sandra Izbaşa a câştigat, duminică, medalia de aur, în finală la sărituri, a opta pentru delegaţia României, la Jocurile Olimpice de la Londra. Pe podium au mai urcat Mc Kayla Maroney (SUA, 15.083) şi Maria Paseka (Rusia, 15.050). Sportiva canadiană Elisabeth Black, care a fost notată cu 0.000 la prima încercare, din cauza aterizării pe burtă, s-a accidentat şi nu a mai putut efectua a doua săritură.
Sandra Izbaşa, în vârstă de 22 de ani, mai are în palmares încă un titlu olimpic, câştigat în 2008, la Bejing, la sol.
"Sunt fericită că am reuşit un rezultat destul de bun, dar în acelaşi timp sunt concentrată pentru finala de la sol", a declarat Izbaşa pentru TVR. Sandra Izbaşa a precizat că nu a putut să se uite la săriturile americancei Mc Kayla Maroney, sportivă care a încheiat concursul pe locul doi. "Îmi dau seama după cum face sala, dar nu am văzut-o", a explicat ea. "Mă bucur din suflet, nu am cuvinte. Îmi doresc din suflet să fac exerciţiile ca acasă", a mai spus Izbaşa.
"Este o mare bucurie, o mare realizare profesională şi pentru Sandra, dar şi pentru noi, antrenorii, care am convins-o cu greu să facă sărituri de finală. S-a dovedit că a meritat. Finalele pe aparate sunt finalele nervilor tari. Sandra venea cu şansa a doua, după americancă, dar ea a căzut în fund şi Sandra a avut nervii tari să-şi facă săriturile. A plâns de bucurie, nu se mai oprea, încă nu am avut timp să vorbim, dar ne bucurăm mult pentru ea. Le muţumim şi celor de acasă, pentru încurajări şi îi rugăm să o facă până la capăt, dar şi să încurajeze toţi sportivii români, şi pe cei care nu au astfel de rezultate, pentru că simpla calificare la Olimpiada înseamnă enorm", a declarat Mariana Bitang, foarte emoţionată, pentru Mediafax, după ce Sandra Izbaşa a câştigat medalia de aur la sărituri.
Izbaşa va mai concura, astăzi, şi în finala la sol, alături de Cătălina Ponor, care va reprezenta România şi în finala de la bârnă. Iniţial, la bârnă fusese calificată şi Diana Bulimar, însă aceasta a fost înlocuită, ieri, pe lista oficială de start a finalei, cu Larisa Iordache.
Diana Bulimar a "prins" ultimul loc în calificările de la bârnă, cu nota 14.866. "Da, este posibil să o înlocuim pe Diana Bulimar, cu Larisa Iordache în finala de la bârnă, dar decizia o vom lua doar cu o zi înaintea finalei", declara antrenorul Mariana Bitang, zilele trecute, pentru Mediafax, ieri confirmând mutarea. Larisa Iordache a fost prima sub linia calificărilor, cu nota 14.800.
După nouă zile ale competiţiei olimpice, România avea opt medalii (2-4-2), cucerite astfel: aur - Alin Moldoveanu (tir) şi Sandra Izbaşa (sărituri); argint - Alina Dumitru, Corina Căprioriu (ambele judo), Roxana Cocoş (haltere) şi echipa masculină de sabie; bronz - echipa feminină de gimnastică şi Răzvan Martin (haltere). Delegaţia tării noastre ocupa poziţia 16 în clasamentul general pe medalii de la Jocurile Olimpice.

Audienţă maximă

TVR 1 a fost lider de audienţă cu transmisiunea de la maratonul Londrei şi cu finalele de gimnastică desfăşurate duminică, peste 1.600.000 de români urmărind la TVR performanţa Sandrei Izbaşa la JO 2012, informează Televiziunea Română. În momentul în care Sandra Izbaşa a fost anunţată campioană olimpică la sărituri (ora 17.25), 1.618.000 de telespectatori urmăreau TVR 1. La nivel naţional, acest lucru corespunde unui rating mediu de 8,5% şi unei cote de piaţă medii de 26,4%. De altfel, TVR 1 a fost lider de audienţă pe întreaga durată a transmisiunii finalelor pe aparate de ieri, atât la nivel naţional, cât şi urban (16.00-18.14).
Concursul de gimnastică feminin de duminică a fost cea mai urmărită transmisiune directă de la Olimpiadă de până acum, TVR 1 înregistrând, la nivel naţional, pe intervalul 16.50 - 17.41, o medie de 1.203.000 de telespectatori - rating mediu 6,3% şi 19,7% cotă de piaţă medie. Pe acelaşi interval, la nivelul publicului urban, o medie de 714.000 de telespectatori au urmărit izbânda româncei în concursul de sărituri, TVR 1 având un rating mediu de 6,8% şi 21,1% share.

Eşec la canoe

Pe de altă parte, Iosif Chirilă a ratat, ieri, calificarea în finala probei de canoe simplu pe distanţa de 1000 de metri, la Jocurile Olimpice de la Londra. Iosif Chirilă a luat startul în cea de-a doua semifinală, pe culoarul 5, alături de adversari din Marea Britanie, Mexic, Rusia, Franţa, Canada, Belarus şi Senegal. Chirilă a fost al 5-lea, la 250 şi 500 metri, al 6-lea la 750 de metri, pentru a încheia cursa pe aceeaşi poziţie, cu timpul de 4:07.794 minute, ratând calificarea în finală. În calificări, Iosif Chirilă a câştigat seria a treia, cu timpul de 4:05.863 minute. În finala probei s-au calificat primii patru sportivi din fiecare dintre cele două semifinale. Finala la canoe simplu pe 1000 de metri va avea loc miercuri.

Usain Bolt l-a egalat pe legendarul Carl Lewis

Usain Bolt a mai "făcut un pas spre legendă", după ce l-a egalat pe americanul Carl Lewis şi a reuşit să-şi păstreze titlul olimpic la 100 metri, duminică, la Londra, cu a doua performanţă din istoria probei. "Acest titlu reprezintă încă un pas spre legendă. Sunt tot numărul 1, tot cel mai bun. Dar încă nu am terminat. Aştept cursa de 200 metri. Apoi, poate presa şi fanii vor spune că sunt cel mai bun, cel mai mare. Dar eu nu voi spune niciodată aşa ceva, deşi, clar, acesta este scopul meu. Eu sunt un tip mereu fericit, niciodată nu sunt morocănos. M-am bucurat şi acum. A fost una dintre cele mai mari curse din istorie. Toţi băieţii au evoluat la un nivel ridicat. Toată lumea a fost prezentă şi este o onoare că am făcut parte din această cursă", a declarat Bolt.
Sportivul jamaican Usain Bolt a câştigat, duminică seara, medalia de aur în proba de 100 metri din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Londra. Bolt şi-a păstrat titlul olimpic cucerit la Beijing în 2008. El a fost înregistrat cu timpul de nouă secunde şi 63 de sutimi, ceea ce reprezintă un record olimpic.