Spania a invins la penaltiuri Italia si s-a calificat in semifinale la Euro-2008 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Spania a invins la penaltiuri Italia si s-a calificat in semifinale la Euro-2008

Reprezentativa Spaniei s-a calificat, duminica, in semifinalele Campionatului European, dupa ce a invins, cu scorul de 4-2 (0-0), in urma loviturilor de departajare, selectionata Italiei, campioana mondiala en-titre, in sferturile de finala ale competitiei, transmite trimisul MEDIAFAX.
La penaltiuri pentru Spania au marcat Villa, Cazorla, Senna si Fabregas si a ratat Guiza.
Pentru Italia au inscris Grosso, Camoranesi si au ratat De Rossi si Di Natale.
Meciul dintre ultimele doua reprezentative latine ramase in competitie a fost unul mai mult tactic pe parcursul primei reprize, numarul ocaziilor la cele doua porti fiind redus. Prima oportunitate de a marca au avut-o italienii, prin Perrotta, dar lovitura de cap a acestuia a fost retinuta usor de catre Casillas. Aceasta avea sa fie singura ocazie notabila a italienilor, care au preferat sa se apere si sa contraatace.
Replica spaniolilor a venit in minutul 25, cind sutul din lovitura libera al lui David Villa fost retinut Buffon. Peste alte sapte minute, Silva a sutat de la 25 de metri, mingea trecind pe linga poarta. Dupa sase minute, acelasi Silva a expediat un sut de la 22 de metri, care a trecut cu putin pe linga bara din dreapta lui Buffon.
In minutul 42, suporterii spanioli au "luat foc", dupa ce arbitrul Herbert Fandel nu a acordat o lovitura libera din marginea careului dupa un fault al lui Grosso asupra lui Silva. Fanii spanioli au inceput sa strige "hijo de puta", sub privirile regelui Spaniei Juan Carlos si a reginei Sofia.
Prima ocazie a reprizei a doua a apartinut tot Italiei, sutul lui Camoranesi din 8 metri fiind scos cu piciorul de Casillas. In minutul 70 lovitura de cap al atacantului Luca Toni din 10 metri a trecut peste poarta.
Prima oportunitate de a marca a Spaniei a venit in minutul 80, sutul lui Marcos Senna din lovitura libera, fiind respins de Buffon. Dupa nici un minut, acelasi Senna prinde un sut de la 28 de metri, Buffon nu poate sa retina, iar mingea loveste stilpul din stinga portii, aceasta ricosind in bratele portarului italian.
Arbitrajul germanului Herbert Fandel a iritat ambele echipe prin maniera in care a condus meciul. Fandel a fluierat fiecare contact intre jucatorii celor doua reprezentative.
In minutul 90 scorul a continuat sa fie 0-0, iar fanii celor doua reprezentative au huiduit prestatia jucatorilor.
Spaniolii au avut prima ocazie a prelungirilor, un sut al lui Silva de la 18 metri trecind foarte aproape de poarta lui Buffon. Italienii au reactionat prin lovitura de cap a lui Di Natale, scoasa de sub bara de Casillas.
Sfertul Spania - Italia este cel de-al treilea care a necesitat prelungiri, dupa Croatia - Turcia si Olanda - Rusia. Singurul meci din sferturile de finala ce s-a incheiat in 90 de minute a fost Portugalia - Germania, scor 2-3.
In a doua repriza de prelungiri, italianul Di Natale a cerut un fault in minutul 113, a iesit in afara suprafetei de joc, iar apoi a revenit in teren pentru a mai cistiga timp, fapt ce a aratat ca, in cele doua reprize suplimentare Italia a parut sa joace la 0-0, preferind sa astepte loviturile de departajare. Gestul lui Di Natale i-a atras un cor de fluieraturi.
In minutul 120, Santi Cazorla a trecut pe linga golul calificarii, sutind foarte aproape de poarta lui Buffon, insa tabela a ramas fixata la 0-0 si meciul Spania - Italia a devenit al doilea disputat pe stadionul Ernst Happel in care se ajunge la penaltiuri.
La penaltiuri, pentru Spania au marcat David Villa, Santi Cazorla, Marcos Senna si Cesc Fabregas, iar sutul lui Dani Guiza a fost aparat de Buffon. Italia a punctat doar prin Fabio Grosso si Mauro Camoranesi, in timp ce Iker Casillas a aparat loviturile lui Daniele De Rossi si Antonio Di Natale.