SPORT: Gimnasta Sandra Izbaşa a câştigat medalia de aur la sărituri la JO de la Londra | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

SPORT: Gimnasta Sandra Izbaşa a câştigat medalia de aur la sărituri la JO de la Londra

Gimnasta Sandra Izbaşa a câştigat, duminică, medalia de aur, în finală la sărituri, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Gimnasta română a fost notată cu 15.383 la prima săritură şi cu 15.000 la a doua, reuşind să obţină, cu media 15.191, medalia de aur.

Pe locul doi s-a clasat sportiva americană Mc Kayla Maroney, cu 15.083, iar medalia de bronz a fost câştigată de rusoaica Maria Paseka, cu 15.050).

Aceasta este a opta medalie pentru delegaţia României la Jocurile Olimpice de la Londra, după medalia de aur obţinută prin Alin Moldoveanu la puşcă aer comprimat 10 m, trei medalii de argint, la judo, prin Alina Dumitru (cat. 48 kg), Corina Căprioriu (cat. 57 kg) și echipa masculină de sabie, şi trei de bronz, obţinute de echipa feminină de gimnastică, de Răzvan Martin la haltere cat. 69 kg şi de Roxana Cocoş, la haltere cat. 69 kg.