SPORT: România, locul 26 la Jocurile Olimpice de la Londra, cu câteva ore înainte de ceremonia de închidere | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

SPORT: România, locul 26 la Jocurile Olimpice de la Londra, cu câteva ore înainte de ceremonia de închidere

România se află, duminică, pe locul 26 în clasamentul pe medalii al Jocurilor Olimpice de la Londra, cu câteva ore înainte de ceremonia de închidere a evenimentului sportiv, având în palmares nouă medalii obținute la discipline precum judo, tir, gimnastică, haltere și sabie.

Prima medalie olimpică a fost obținută de Alina Dumitru, care s-a clasat pe locul doi în finala feminină de judo, categoria 48 de kilograme. Sportiva româncă a pierdut aurul olimpic în fața braziliencei Sarah Menezes.

Sportivul Alin Moldovan a adus României prima medalie de aur de la Jocurile Olimpice de la Londra, la tir, la proba de pușcă 10 metri aer comprimat.

A treia medalie olimpică pentru România a fost câștigată de Corina Căprioriu, care a cucerit argintul la judo feminin, categoria 57 de kilograme. Căprioriu a pierdut în finală în fața japonezei Kaori Matsumoto, în prelungirile meciului, când sportiva româncă a fost descalificată pentru un procedeu interzis.

Cea mai așteptată probă sportivă, finala pe echipe la gimnastică, feminin, a adus delegației României încă o medalie olimpică, de bronz. Cătălina Ponor, Sandra Izbașa, Larisa Iordache, Diana Bulimar și Diana Chelaru au obținut un punctaj total de 176,414 în finala pe echipe. Medalia de aur a fost câștigată de Statele Unite ale Americii, cu 183,596 puncte, iar argintul a fost obținut de echipa Rusiei, cu 178,530 puncte.

La haltere, categoria 69 kg, Răzvan Martin a obținut medalia de bronz, în timp ce halterofila Roxana Cocoș a adus României o medalie de argint, după ce a ridicat în total 256 de kilograme. Sportiva din România, în vârstă de 23 de ani, legitimată la clubul Steaua, a reuşit să ridice la stilul smuls 113 kg, iar la stitlul aruncat 143 kg.

Tot o medalie de argint a cucerit și echipa masculină de sabie, care a pierdut în finală în fața Coreei de Sud, cu scorul 26-45.

Finala pe aparate la gimnastică feminin a adus o nouă medalie de aur pentru delegația României de la Jocurile Olimpice de la Londra, când Sandra Izbașa a obținut primul loc la sărituri. Gimnasta a fost notată cu 15.383 la prima săritură şi cu 15.000 la a doua, reuşind să obţină, cu media 15.191, medalia de aur. Pe locul doi s-a clasat sportiva americană Mc Kayla Maroney, cu 15.083, iar medalia de bronz a fost câştigată de rusoaica Maria Paseka, cu 15.050.

Cătălina Ponor a câștigat medalia de argint la sol, tot în finala pe aparate, cu nota 15,200, în timp ce pe primul loc s-a clasat americanca Alexandra Raisman, cu 15,600. Rusia a obținut medalia de bronz, prin Alya Mustafina, cu un punctaj de 14,900. Din păcate, la sol, unde în 2008, la Beijing, a urcat pe prima treaptă a podiumului, Sandra Izbaşa nu a reuşit să-și apere titlul, ratând chiar la finalul ultimei linii acrobatice.

În finala la bârnă, Cătălina Ponor pierdut medalia de bronz după ce arbitrii au recorectat nota americancei Alexandra Raisman, în urma contestației acesteia.

Echipa României de spadă feminin, favorită la medalia olimpică de la Londra, nu a reușit să ocupe decât locul șase.

Jocurile Olimpice de la Londra au debutat pe 27 iulie, la Londra, Marea Britanie, România fiind reprezentată de 103 sportivi la cea de-a XXX-a ediţie a competiţiei internaţionale, informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român (COSR).

România a fost reprezentată la 15 discipline sportive olimpice, respectiv la atletism, box, canotaj, ciclism, gimnastică, haltere, judo, kaiac-canoe, lupte, nataţie, polo, scrimă, tenis, tenis de masă şi tir.

Două sportive s-au confruntat cu probleme de sănătate, chiar înainte de debutul Jocurilor Olimpice. Gimnasta Larisa Iordache, singura sportivă cotată cu şanse foarte mari la o medalie în proba de individual compus, a acuzat dureri la un călcâi, medicii diagnosticând-o cu "fasciită", o afecţiune a membranei care înveleşte călcâiul. Şi campioana olimpică la judo, Alina Dumitru, s-a accidentat la cap.

Astfel, cu câteva ore înainte de încheierea Jocurilor Olimpice de la Londra 2012, România ocupă locul 26, Statele Unite ale Americii fiind pe locul întâi cu 102 medalii obţinute, China pe locul al doilea cu 87 medalii şi Marea Britanie se află cu 29 de medalii câştigate pe locul al treilea.

Gimnasta Sandra Izbaşa va purta drapelul României la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Londra, care va avea loc duminică, la ora 23.00, ora României.

Echipa olimpică a României se va întoarce în ţară luni, 13 august, şi va fi primită la Salonul Prezidenţial al Aeroportului Internaţional ''Henri Coandă'' din Otopeni.