Steaua a pierdut derbiul cu Dinamo si ramine pe locul 2 in Liga I | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Steaua a pierdut derbiul cu Dinamo si ramine pe locul 2 in Liga I

Dinamo Bucuresti: 1. Lobont - 16. Blay, 4. Moti, 28. Izvoranu, 3. Pulhac - 20. Adr. Cristea (22. Torje '73), 6. Margaritescu (32. Vranjkovici '79), 25. Ropotan, 7. C. Munteanu (18. L. Goian '90a2) - 15. Fl. Bratu, 10. Danciulescu. Antrenor: Cornel Talnar.
Steaua Bucuresti: 1. Zapata - 16. Nicolita, 6. Radoi, 24. Ghionea, 15. Nesu - 8. Ov. Petre (11. Habibou '62), 20. Lovin - 25. Neaga (9. V. Badea '78), 10. N. Dica, 29. Mendoza (28. D. Moreno '53) - 22. J. Moreno. Antrenor: Marius Lacatus.
Cartonase galbene: Bratu '40, Moti '61, Lobont '90a1, Pulhac '90a3 / Radoi '31, Zapata '39, Habibou '73, Lovin, Ghionea '90a1.
Cartonase rosii: Fl. Bratu '90a1 / Dica '90a1.

Echipa Steaua Bucuresti a pierdut, duminica, in deplasare, cu scorul de 1-2 (0-1), meciul sustinut in compania formatiei Dinamo Bucuresti, in etapa a XXXIII-a, penultima, a Ligii I si ramine pe locul doi in clasament, avind un punct mai putin decit liderul CFR Cluj, cu o etapa inainte de final.
In minutul 39, arbitrul Alexandru Tudor a dictat penalti pentru Dinamo, la o interventie a lui Zapata asupra lui Ionel Danciulescu si l-a avertizat pe portarul stelist.
Lovitura de la 11 metri a fost transformata de Florin Bratu, cu un sut la vinclu, in stinga lui Zapata.
Ionel Danciulescu a ridicat scorul la 2-0 in minutul 57. Bratu a scapat spre poarta pe stinga, a patruns in careu, a centrat in fata portii iar Danciulescu a marcat din cadere, desi era talonat de Mihai Nesu.
Steaua a redus din diferenta in minutul 70, prin Sorin Ghionea, care a marcat cu capul, de la opt metri, dupa un corner de pe dreapta executat de Banel Nicolita.
In minutul 90a1, dinamovistul Bratu si stelistul Nicolae Dica au avut o altercatie la centrul terenului si mai multi jucatori au sarit pentru a-si apara coechipierii. In cele din urma a fost nevoie de interventia fortelor de ordine pentru calmarea spiritelor, iar Bratu si Dica au primit direct cartonasul rosu.
Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat la cele doua linii de Aurel Onita si Eduard Dumitrescu. Rezerva a fost Augustus Constantin. Observatori la aceasta intilnire au fost delegati Mircea Cezar Ionescu si Rodion Camataru.
Finantatorul FC Steaua, Gigi Becali, a venit la stadion insotit de 35 de garzi de corp, in cinci masini. Becali a fost ironizat de crainicul stadionului, care l-a numit "cherchelitul care ridea de Dinamo".
Managerul sportiv al FC Steaua, Adrian Ilie, a avut probleme la intrarea cu masina in parcarea de la tribuna oficiala a stadionului Dinamo, deoarece oamenii de ordine nu mai voiau sa permita accesul, majoritatea locurilor de parcare fiind ocupate. In cele din urma oficialului stelist i s-a permis accesul in stadion.
La meci au asistat presedintele LPF, Dumitru Dragomir, selectionerul Victor Piturca, presedintele Unirii Urziceni Mihai Stoica impreuna cu fotbalistul Bogdan Mara, tehnicianul Anghel Iordanescu, fostul tenisman Ilie Nastase, antrenorul echipei FC Vaslui, Emil Sandoi, directorul departamentului de relatii internationale al FRF, Florin Prunea, si oficiali ai celor doua cluburi.
La poarta de acces pentru suporteri din spatele tribunei zero s-a format inaintea partidei o coada de sute de persoane. De aceea, organizatorii au mai deschis o poarta la 100 de metri distanta, intrarea suporterilor fiind permisa si dupa inceperea meciului.
Inainte de meci, la statia de amplificare s-a auzit piesa Adei Milea, "Oaia Mica", ironie la adresa originilor finantatorului FC Steaua, Gigi Becali.
Jucatorii de la Steaua si Dinamo au iesit in acelasi timp de la vestiare pentru a inspecta terenul. Fotbalistii celor doua formatii s-au salutat si au stat de vorba.
In prima repriza, desfasurata pe ploaie, rezervele Stelei au stat pe spatarul scaunelor de pe banca de rezerve.
Atacantul dinamovist Ionel Danciulescu a inceput meciul cu o masca de protectie pe fata, in urma unei fracturi. Dupa 5 minute, Danciulescu a renuntat la masca deoarece aceasta in incomoda.
Galeria echipei Dinamo a realizat o coregrafie la inceputul meciului, afisind bannerele "Astazi nu vrem fidelitate... Vrem pentru o tara intreaga dreptate" si "De ce 10 spartani bat o suta de shotokani ciobani".
Stelistii au afisat urmatoarele mesajele: "Noi jucam meciul asta cu titlul pe masa / Pentru voi doar un motiv sa iesiti din casa" si "Dinamo bate pe Steaua, mereu strigati resemnati / Sa ajungeti unde sintem noi de o viata asteptati".
La finalul meciului, jucatorii dinamovisti au format o gramada a bucuriei la centrul terenului si s-au felicitat pentru victoria din derbiul cu Steaua.