Stelistii au cistigat si au acum prima sansa la calificarea in semifinale | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Stelistii au cistigat si au acum prima sansa la calificarea in semifinale

Stelistii au cistigat primul meci din "dubla", pe care o au de disputat cu campioana judetului Ialomita si au luat o optiune serioasa la calificarea la turneul semifinal.
Oaspetii au inceput excelent jocul de la Reviga si in primele zece minute au ratat trei situatii de unu la unu cu portarul gazdelor, Ionut Andrei.
In minutul 4, Gologan l-a lansat in adincime pe Lupascu, virful stelistilor a ajuns la sase metri de tinta, dar a sutat exact in portar. Un minut mai tirziu, Buhai a sutat de la 10 m pe linga stilpul din stinga al portii gazdelor, iar patru minute mai tirziu a fost rindul lui Gagu sa iroseasca cea de-a treia mare ocazie consecutiva a oaspetilor.
Vointa Reviga a mizat doar pe contraatac si a periclitat in doua rinduri poarta adversa prin Brebeanu (min. 32) si Radu (min. 39), insa fluierul de final al primei reprize le-a gasit pe gazde masate in propriul careu.
In partea a doua, oaspetii au irosit din nou trei mari ocazii de a deschide scorul. La doua minute de la reluare Gologan a trecut in viteza de doi adversari, a centrat in fata portii, insa Oancea a reusit, in extremis, sa degajeze mingea in corner, din fata lui Buhai. Doua minute mai tirziu, Stefan Buhai a reluat mingea cu latul, de la sase metri exact in bratele portarului gazdelor, insa in minutul 30, el nu a mai gresit tinta si dupa o actiune personala de 20 m, a sutat in vinclul portii adverse, 0-1.
Stelistii au fortat si dupa numai opt minute, Martinescu a centrat pentru Gagu, iar mijlocasul oaspetilor l-a executat pe Andrei, 0-2.
La faza urmatoare scorul putea lua proportii, insa Buzea a preferat un sut la coltul scurt, in locul unei pase la Gologan care era liber la trei metri in fata portii.
Ultimul gol al partidei a fost inscris de Ionut Hutu, la o grava greseala a portarului Andrei si FC Steaua s-a impus cu 3-0, un scor in urma caruia elevii lui Catalin Teodor sint principalii favoriti la calificarea in semifinalele Campionatului National de juniori A - Liga a IV-a.
Partida retur se va disputa simbata, de la ora 11.00, pe terenul echipei FC Steaua.

FC Steaua: Serbu - Popescu, Mihaila (min.80: Vas), S. Ion, Coman - Martinescu (min. 75: Hutu), Gagu, Cotiga, Buhai - Lipascu (min. 63: Buzea), Gologan.