Turcia s-a calificat in sferturile Campionatului European de fotbal | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Turcia s-a calificat in sferturile Campionatului European de fotbal

Reprezentativa Turciei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal din Elvetia si Austria, in urma victoriei cu scorul de 3-2 din partida disputata, duminica, impotriva nationalei Cehiei, in grupa A a competitiei.
Turcia incheie grupa A pe locul 2, cu 6 puncte, la egalitate cu Portugalia, care in ultima partida a fost invinsa, cu scorul de 2-0, de nationala Elvetiei, co-organizatoare a Euro-2008, alaturi de Austria. Lusitanii ramin lideri in grupa datorita victoriei cu scorul de 2-0 din partida cu Turcia.
Cehia, cu 3 puncte, a ocupat locul 3 in clasamentul final al grupei A. Elvetia, tot cu 3 puncte, dar cu infringere in meciul cu Cehia, a incheiat grupa pe locul 4.
Portugalia va juca in sferturi, joi, la Basel, cu ocupanta locului doi din grupa B, iar Turcia va intilni Croatia vineri, la Viena.
Cehia a deschis scorul in minutul 34, prin Jan Koller, aflat la al 55-lea gol pentru nationala Cehiei, in 90 de meciuri. Koller a marcat cu capul, de la 9 metri, dupa o centrare de pe dreapta a lui Grygera.
Plasil a ridicat scorul la 2-0 in minutul 62. Sionko a centrat de pe dreapta la coltul lung, iar Plasil, venit din linia a doua, l-a surprins pe fundasul turc si a inscris, din cadere, de la 6 metri, cu toata opozitia lui Volkan. Turcii au contestat golul deoarece inainte de faza golului au solicitat efectuarea unei inlocuiri care nu s-a produs.
In minutul 71, cehul Polak a trecut pe linga 3-0, trimitind mingea in bara din stinga lui Volkan.
Turcia a redus din diferenta in minutul 75, prin Arda Turan. Acesta a marcat cu un sut la coltul scurt de la 14 metri, chiar linga bara din dreapta lui Cech, dupa o pasa primita de la Hamit Altintop, care a fost usor deviata de un ceh.
Servet Cetin a trecut pe linga egalare in minutul 82, cind a trimis cu capul putin alaturi de poarta lui Cech.
Turcia a egalat, totusi, in minutul 87, prin Nihat Kahveci, care a profitat de o eroare a portarului Petr Cech, la o centrare de pe dreapta, cind a scapat mingea in careu.
Tot Nihat a marcat golul de 3-2 pentru Turcia in mintul 89, cu un sut de la marginea careului, care a lovit intii transversala.
In minutul 90a2, portarul turc Volkan a fost eliminat pentru ca l-a lovit fara minge, in careu pe atacantul ceh Jan Koller. Arbitrul nu a acordat penalti pentru ca in momentul infractiunii mingea se afla in afara terenului. Deoarece turcii efectuasera toate schimbarile in poarta a intrat Tuncay Sanli.
Atacantul ceh Milan Baros a fost avertizat in minutul 90a6 pentru proteste, desi se afla pe banca de rezerve.