U Cluj s-a calificat în sferturile Cupei Ligii. CFR Cluj, nu | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

U Cluj s-a calificat în sferturile Cupei Ligii. CFR Cluj, nu

Formaţia Universitatea Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Petrolul Ploieşti, într-un meci contând pentru optimile competiţiei.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Kovacs, în minutul 31. Din minutul 53, Petrolul a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Nkoyi a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.
Universitatea Cluj a jucat cu: Veselovsky - Jovanovici (Ciupe 83), Neag, Emil Ninu, Muşat (Târnăcop 80)- Bucşa, Raul Costin - Boutadjine, Lorant Kovacs (Stojanovici 70), Viveiros - Lemnaru, echipa fiind antrenată de Mihai Teja.
Petrolul Ploieşti, avându-l ca antrenor pe Răzvan Lucescu, a evoluat cu: Cobrea - Beţa (Astafei 77), Ferreira (De Lucas 60), Satli, Fanchone - Priso, Marinescu, Hoban, Nepomucenco - Morar (Mutu 60), Nkoyi.
S-au acordat 5 cartonaşe galbene: Kovacs 47, Bucşa 90^2 / Nkoyi 39, 53 (acesta primid, astfel, şi cartonaşul roşu), Fanchone 67. Partida a fost arbitrată de Lucian Rusandu, Ciprian Danşa, Stelian Slabu şi Florin Marcu, observatori fiind Cornel Sorescu şi Ioan Şulea. La meci au fost prezenţi aproximativ 3.000 de spectatori.

CFR Cluj, eliminată de CSMS

Formaţia CSMS Iaşi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast, după ce a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 (2-2), echipa CFR Cluj, într-un meci contând pentru optimile competiţiei.
Pentru CSMS Iaşi au marcat L. Mihai 4, Mihalache 11, Pălimaru 60, Olah 80 (penalti), în timp ce pentru CFR Cluj au înscris Christian 34 (penalti) şi Păun 41.
În minutul 34, Christian Da Silva a ratat lovitura de la 11 metri acordată de arbitrul Cătălin Popa, însă centralul a decis ca aceasta să fie repetată, jucătorul echipei clujene reuşind să marcheze la a doua încercare.
CSMS Iaşi, antrenată de Marius Lăcătuş, a aliniat următorul 11: Caparco - Mitici, Mihalache, Voicu (Vladu 75), Plămadă - Olah - Bosoi, Dulee Johnson (Dedu 74), Creţu, L. Mihai (Călugăru 81) - Pălimaru.
CFR Cluj a jucat cu: Vâtcă - Burcă (Pereira 56), Jaime, Ene, Pop - Păun, Christian Da Silva (Stana 46), Veres, Ţârlea - Provencio (Guimaraes 74), Codorean; antrenor: Vasile Miriuţă.
S-au acordat 6 cartonaşe galbene: Voicu 63, Creţu 89 / Burcă 20, Christian 36, Jaime 58, Pereira 79.
Partida a fost arbitrată de Cătălin Popa (centru) - Florin Păunescu, Laszlo-Imre Bucsi (asistenţi) - Iulian Călin (rezervă). La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.

Lăcătuş nu e foarte mulţumit

Tehnicianul echipei CSMS Iaşi, Marius Lăcătuş, consideră că ieşenii puteau obţine şi mai uşor victoria în partida cu formaţia CFR Cluj.
"Sunt mulţumit că ne-am calificat, cu bune şi cu mai puţin bune. Important este că am câştigat. Cu o concentrare mai mare, jocul putea fi mult mai uşor. Sper să nu mai avem asemenea situaţii în campionat. Nu te poţi considera învingător dacă pe parcursul meciului ai un rezultat confortabil. În fotbal se pot întâmpla multe. Noi am tratat serios Cupa Ligii încă din prima partidă, e problema adversarilor ce echipe trimit în teren. Aş fi vrut şi eu să am două jocuri mai puternice înainte de începerea campionatului, dar nu a depins de noi" , a declarat Lăcătuş.

Rezultate din optimile de finală

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri, sâmbătă şi duminică, în optimile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast:

FC Viitorul - FC Botoşani: 8-6 la loviturile de departajare
FC Braşov - Astra Giurgiu: 1-4
Oţelul Galaţi - Ceahlăul Piatra Neamţ: 3-2 la loviturile de departajare
Rapid - Steaua 1-2
CSMS Iaşi - CFR Cluj 4-2
Universitatea Cluj - Petrolul Ploieşti 1-0

Aseară erau programate partidele Gaz Metan Mediaş - Pandurii Târgu Jiu şi Concordia Chiajna - Dinamo.