Victorie frumoasă pentru România | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victorie frumoasă pentru România

Naţionala feminină de handbal a României a învins formaţia Spaniei cu scorul de 22-20 (9-14), luni seara, la Debrecen, într-un meci din Grupa principală 1 a Campionatului European din Ungaria şi Croaţia - EURO 2014.
România a făcut o repriză, a doua, excelentă, cea mai bună a sa la acest turneu, primind doar şase goluri şi întorcând un pasiv de cinci goluri la pauză, potrivit agerrpres.ro.
Spania a condus în debutul jocului cu 1-0 (1) şi 2-1 (2), dar România a punctat de trei ori la rând, pentru 4-2 (9), însă a ratat o aruncare de la 7 metri şi nu a profitat de o dublă superioritate numerică. Ibericele au întors jocul şi diferenţa de pe tabelă a crescut constant în favoarea lor, ajungând să fie de 14-9 la pauză, după ce tricolorele nu au marcat în ultimele nouă minute ale primei reprize.

Revenire spectaculoasă

Partea secundă a meciului a arătat o cu totul altă echipă a României, cu o apărare agresivă, compactă şi un atac mai atent ca în prima repriză. România a marcat patru goluri consecutive, prima reuşită a Spaniei de după pauză venind în minutul 41. România a restabilit egalitatea în minutul 45, 16-16, iar cinci minute mai târziu prelua conducerea, cu 18-17 (50). Pe finalul partidei, jocul a fost echilibrat şi a căpătat accente dramatice (18-18, 19-19), dar echipa noastră a marcat de trei ori la rând, prin Brădeanu şi Neagu (2), apropiindu-şi victoria, un succes care păstrează şansele teoretice de calificare în semifinale.
Paula Ungureanu a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre, cu 20 de mingi parate din 39 (51% procentaj), chiar dacă MVP-ul meciului a fost declarată Cristina Neagu. Cea mai bună din echipa Spaniei a fost aleasă, de EHF, portăriţa Ana Temprano. Carmen Martin (CSM Bucureşti) a înscris 4 goluri în acest meci.
Neagu şi Ţăcălie au ratat aruncări de la 7 metri în acest meci, dar şi Ungureanu a apărat trei (două la Martin, una Barbosa), iar Denisa Dedu una (la Lopez).

Componenţa echipelor

Spania: Silvia Navarro, Ana Temprano - Marta Lopez, Carmen Martin (4 goluri), Maria Nunez, Marta Mangue (3), Macarena Aguilar, Elisabet Chavez, Elisabeth Pinedo (5), Nerea Pena (4), Lara Gonzalez, Patricia Elorza, Naiara Egozkue, Alexandrina Barbosa Cabral (4). Selecţioner: Jorge Duenas.

România: Paula Ungureanu, Denisa Dedu - Aneta Pîrvuţ (1), Oana Bondar, Crina Pintea, Cristina Neagu (7), Aurelia Brădeanu (2), Adriana Ţăcălie (2), Gabriela Perianu (1), Valentina Ardean-Elisei (4), Georgiana Ciuciulete (1), Cristina Zamfir, Daniela Băbeanu, Camelia Hotea, Florina Chintoan (1), Laura Chiper (3). Selecţioner: Gheorghe Tadici.
Arbitri: Peter Brunovsky, Vladimir Canda (ambii din Slovacia); observator EHF: Monika Hagen (Suedia), supervizor EHF: Bozidar Djurkovic (Serbia).

Şanse doar teoretice

În celelalte partide ale grupei, Norvegia a dispus de Polonia cu 26 - 24 (11-15), iar Danemarca a învins Ungaria cu 23 - 20 (11-9).
Echipa pregătită de Gheorghe Tadici are doar şanse teoretice de a mai accede în semifinale competiţiei, după ce a fost învinsă sâmbătă de Ungaria, în primul meci din grupa 1 principală, scor 20 - 19. În grupa B preliminară, România a fost învinsă de Norvegia, scor 27 - 19, a remizat cu Danemarca, scor 29 - 29 şi a dispus de Ucraina, scor 23 - 22.
Naţionala iberică, în schimb, care a evoluat în grupa preliminară A, a obţinut trei victorii: 29 - 22 cu Polonia, 25 - 24 cu Rusia şi 27 - 26 cu Ungaria. În echipa iberică evoluează şi o jucătoare de la CSM Bucureşti, interul dreapta Carmen Martin.
Ultimele trei partide oficiale dintre România şi Spania au avut loc la CM din 2009 (26 - 25 pentru iberice), Euro 2010 (30 - 26 pentru România) şi Euro 2012 (31 - 26 pentru tricolore).

Norvegia, prima semifinalistă a Euro 2014

Naţionala de handbal feminin a Norvegiei este prima semifinalistă a CE din Ungaria şi Croaţia, după ce a învins, luni seară, reprezentativa Poloniei, cu scorul de 26-24 (11-15), fiind liderul grupei principale I, cu 8 puncte.
După rezultatul din partida cu Polonia, naţionala Norvegiei are 8 puncte în clasament şi este prima calificată în semifinale, cu o etapă înainte de finalul meciurilor din grupa I.
Miercuri se vor juca ultimele meciuri din grupa I, România urmând a se duela cu Polonia, echipă care până acum nu are niciun punct, iar marţi şi joi vor avea loc partidele din grupa II, după care primele două clasate în fiecare dintre acestea vor juca semifinalele, vineri, pentru ca finalele pentru medalii să aibă loc duminică. La nivel de meciuri de clasament final se va juca doar pentru locurile 5-6, tot vineri, între echipele care au ocupat locul 3 în grupele principale.
La ediţia din 2012, naţionala României a ocupat locul 10, ultima medalie obţinută fiind la ediţia din 2010 - bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc în Suedia, între 4-18 decembrie.
Deţinătoarea titlului european este Muntenegru.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053, 0740-080289
  • E-mail: redactie@obiectivbr.ro