Victorie in ultimele secunde | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Victorie in ultimele secunde

Cu toate ca a realizat unul dintre cele mai reusite jocuri de pe teren propriu din acest tur, HC Dunarea nu a scapat de emotiile finalului de meci, deoarece adversara sa, "U" Jolidon, a dat o replica foarte buna.
Senocico a deschis scorul, insa echipa care avea sa domine prima jumatate a intilnirii a fost Dunarea. Alina Braniste a egalat, iar Radovici, Cucu si din nou Braniste au dus scorul la 4-1 in minutul 6. Cu Dana Goldic intr-o zi de exceptie si cu o circulatie foarte buna a mingei pe semicercul advers, gazdele au condus si la cinci goluri pina in minutul 19, moment al partidei in care brailencele au marcat un gol foarte spectaculos prin Ruscior, dupa o actiune de contraatac lansata de Goldic si continuata de Liliana Craciun.
Finalul reprizei a fost insa pe muchie de cutit, asa cum de altfel avea sa fie si finalul de meci.
Cu Senocico in pole position, clujencele au recuperat terenul pierdut si chiar au reusit sa egaleze, 12-12, cu doua minute inainte de finalul primului act.
Au urmat insa doua contraatacuri ale gazdelor si elevele profesorului Liviu Paraschiv au plecat la cabine cu doua goluri avantaj.

Goldic si Lipan au facut diferenta in partea secunda

Partea secunda a inceput cu o actiune braileana si un gol superb marcat de pe extrema de Elena Avadanii, astfel ca scorul a devenit 15-12 pentru gazde.
Atacurile echipei brailene au devenit insa previzibile, Moise a ratat o aruncare de la 7 m si cum ocaziile se razbuna "U" Jolidon a reusit sa egaleze din nou in minutul 35, 15-15 si chiar sa se distanteze apoi la doua goluri. Superioritatea oaspetelor a fost insa de scurta durata deoarece citeva minute mai tirziu s-a restabilit egalitatea din nou.
Din minutul 42, cind tabela indica scorul de 18-18, Anca Lipan a fost de neoprit, interul echipei brailene reusind sa perforeze poarta adversa de sapte ori. Lipan a marcat pentru 23-21 si pentru 24-22 si tot ea, cu patru secunde inainte de finalul intilnirii, a perforat poarta aparata de Cristina Cucuianu si a facut ca toate punctele sa ramina la Braila. Nu este mai putin adevarat ca si interventiile Danei Goldic au contribuit substantial la aceasta victorie de palmares a gazdelor.
In urma cu doi ani, tot in sala Polivalenta, tot in ultimele secunde de joc, Mihaela Senocico transa partida in favoarea clujencelor, acum, roata s-a intors si HC Dunarea a cistigat la fel, o victorie meritata de altfel, care mentine cu sanse reale gruparea braileana in lupta pentru un loc de cupa europeana si pentru sezonul urmator.

Carmen Amariei a urmarit meciul din tribuna

Cu toate ca i s-a ridicat suspendarea, Carmen Amariei nu a evoluat in partida de la Braila. Interul de la "U" Jolidon a iesit la incalzire cu colegele ei insa antrenorul Gheorghe Covaciu nu a trecut-o pe foaia de joc. Amariei a urmarit prima repriza din tribuna, iar pe cea de-a doua de linga banca de rezerve a formatiei clujene, lasind de multe ori impresia ca abia asteapta sa intre in teren.

Pentru HC Dunarea au marcat Lipan 7, A. Braniste 4, Moise 3, Ruscior 2, Cucu 2, Luca 2, Craciun 2, Radovici 2, Avadanii 2, iar pentru "U" Jolidon, Senocico 11, Birsan 4, Gherman 3, Paraschiv 2, Dinca 2, Busuioceanu 2, Muresan.