Amical cu multe goluri la Tudor Vladimirescu | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Amical cu multe goluri la Tudor Vladimirescu

Șoimii – Sportul Chiscani, 4-2 • un test de verificare util pentru ambele formații, jucat pe un teren foarte bun

Sâmbăta trecută, două echipe care vor activa în sezonul 2024-2025 în Liga a IV-a, Șoimii Tudor Vladimirescu, formație care a revenit în acest eșalon, și ocupanta locului al 3-lea din campionatul recent încheiat, Sportul Chiscani, au produs un fotbal frumos, cu multe ocazii și cu multe goluri. Ambele combatante au avut prilejul să evolueze pe una dintre cele mai bune suprafețe de joc din județul nostru. Un gazon impecabil întreținut de Dumitrel Buzea, care i-a îndemnat pe fotbaliștii celor două formații să facă risipă de efort. La final a fost 4-2 pentru echipa din Tudor Vladimirescu.

Echipa gazdă este în formare și a avut multe noutăți în lot, de cealaltă parte Sportul Chiscani a avut câteva absențe notabile, portarii Tunea, Turiac și jucătorii de câmp Chihaia și Sima.

Amicalul a început în nota de dominare a oaspeților, dar Tarozzi (min. 4) și Cătălin Dima (min. 6) nu au reușit să-l învingă pe Tudor. Echipa gazdă, Șoimii Tudor Vladimirescu, a deschis scorul în minutul 16, dintr-o fază fixă. Moldoveanu a centrat din corner iar Lilian Constantin a marcat pentru 1-0. Fătu a irosit o mare șansă de a egala în minutul 19. Sportul Chiscani a beneficiat de o lovitură liberă, Mădălin Pascu (min. 25) a șutat violent, mingea a sărit peste portarul Tudor însă acesta a evitat, in extremis, golul. Sportul a mai avut o mare șansă de a egala, în minutul 44, dar Stroe a șutat slab, din opt metri, pe direcția portarului gazdelor.

Repriza a doua a început pe contre și s-au remarcat portarii, Tudor la șutul lui Pană (min. 51), Botezatu la șutul lui Ioan Șerbănescu (min. 54). După un un-doi cu Tarozii, Manole (min. 60) a șutat la colțul lung și a restabilit egalitatea, 1-1. Șoimii Tudor Vladimirescu a trecut în avantaj, 2-1, după golul lui Ioan Șerbănescu (min. 66), Sportul a egalat din nou, 2-2, în minutul 74, după reușita lui Stroe. Până la finalul amicalului echipa gazdă a mai înscris de două ori, prin Mavrodin (min. 86) și Ioan Șerbănescu (min. 89) și s-a impus cu 4-2.

Șoimii Tudor Vladimirescu: Tudor – S. Șerbănescu, Boitaș, L. Constantin, Drăguț – Ionuț Șerbănescu, A. Iordache, E. Moldoveanu, L. Puia – A. Ion, V. Buzea. Au mai jucat: Ioan Șerbănescu, Petcu, Astanei, I. Orășanu, Mavrodin, C. Zăgan.

Sportul Chiscani: Botezatu - Dinescu, Sgîrcitu, M. Pascu, Fătu – Pană, Streche, C. Dima, Manole – Stroe, Tarozzi. Au mai jucat: Luca, T. Ioniță, Mardale, Burlacu, A. Gheorghe.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054