Andrei Crăciun și Cătălin Constandache, MVP-urile derby-ului Viitorul Cireșu – Viitorul Șuțești, 2-3 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Andrei Crăciun și Cătălin Constandache, MVP-urile derby-ului Viitorul Cireșu – Viitorul Șuțești, 2-3

• Victoria Traian s-a apropiat la 4 puncte de primele două clasate

Viitorul Șuțești a câștigat cu 3-2 derby-ul cu Viitorul Cireșu, după un meci decis de execuțiile lui Andrei Crăciun și de paradele portarului Cătălin Constandache. Formația din Șuțești a egalat la puncte liderul, însă deocamdată clasamentul se face după criteriul golaverajului, capitol la care Viitorul Cireșu stă mai bine. Cu victoria în fața echipei brăilene Daous Dava, Victoria Traian s-a apropiat la 4 puncte de primele două clasate și încă mai poate spera la locul întâi.

Viitorul Șuțești a deschis scorul în minutul 7, după un eurogol semnat de Andrei Crăciun. Viitorul Cireșu a reacționat prompt, însă Constandache a avut două parade ca în vremurile în care era curtat de echipele din Divizia B. Portarul echipei vizitatoare a parat două mingi pe care era scris gol, la șuturile lui Stelian Nicoliță (min. 22) și Gabriel Niță (min. 24). În minutul 34 a ieșit din nou la rampă Andrei Crăciun, acesta a șutat violent de la 25 de metri, portarul Mihăescu a respins mingea în față iar Mîță a dublat avantajul oaspeților.

În primul minut de prelungire al primei reprize, S. Nicoliță a rămas singur cu Constandache dar a trimis mingea peste transversală.

Viitorul Șuțești a jucat la trecerea timpului în repriza a doua iar echipa gazdă a alergat după egalare și a obținut-o după două faze fixe. Pungă(min. 77) a centrat din corner și Niță a redus din diferență și tot Pungă (min. 85) a centrat impecabil din corner iar Drezaliu a egalat, 2-2. Bucuria gazdelor a durat doar trei minute, pentru că oaspeții au beneficiat de o lovitură liberă iar Cristi Irimia a marcat cu capul și Viitorul Șuțești s-a impus cu 3-2.

Victoria Traian a realizat scorul etapei, 9-1, în partida cu Daous Dava Brăila. Ioan Șerbănescu (min. 9, 23, 50), Mogoș (min. 12), Ursu (min. 36), Goleanu (min. 41, 52) și Buzatu (min. 88, 92) au înscris pentru Victoria Traian, Simion (min. 29), pentru formația brăileană.

Sportul Chiscani s-a impus cu 6-1 în deplasare la ACS Comunal Cazasu. Cristian Pascu a deschis scorul în minutul 19 iar Silviu Crăciun (min. 20) a dublat avantajul formației vizitatoare. Stănel Ion a marcat din penalty, în minutul 36 și la pauză Sportul conducea cu 2-1. Formația din Chiscani a dominat autoritar în partea a doua a meciului și a mai înscris de patru ori prin Valentin Stroe (min. 50, 90), Silviu Manole (min. 66) și Filippo Tarozzi (min. 81) și s-a impus cu 6-1.

Podiumul la finalul turului turneului play-off: 1 Viitorul Cireșu 38 puncte (golaveraj: 24-8), 2. Viitorul Șuțești 38 puncte (18-3), 3. Victoria Traian 34 puncte.

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054