Baza sportivă Tip 1 de la fostul Stadion Chimia este aproape gata | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Baza sportivă Tip 1 de la fostul Stadion Chimia este aproape gata

• amicalul Sportul Chiscani – Șoimii Tudor Vladimirescu, primul meci desfășurat pe cea mai modernă bază sportivă din județ • formația manageriată de Georgel Pascu s-a impus cu 5-1 în testul cu Șoimii Tudor Vladimirescu

Ceea ce nu de mult părea doar o promisiune electorală în opinia unora, a devenit realitate, proiectul “Construire bază sportivă Tip 1 a Stadionului nr. 1, Stațiunea Lacu Sărat, comuna Chiscani” este aproape finalizat, mai sunt doar mici elemente de realizat.

Suprafața de joc este gata, iar sâmbătă, 24 august, pe această arenă multifuncțională s-a disputat primul meci. Este vorba despre amicalul Sportul Chiscani – Șoimii Tudor Vladimirescu, un meci viu disputat câștigat cu 5-1 de echipa din Chiscani.

Cu o pregătire fizică foarte bună, Sportul Chiscani a fost superioară la capitolul posesie a mingei și la cel al ocaziilor de poartă, în prima repriză. De altfel, presingul făcut de echipa gazdă a dat roade, gazdele au câștigat multe mingi, și-au creat ocazii, în timp ce echipa din Tudor Vladimirescu doar de câteva ori a trecut de centrul terenului în prima repriză.

Filippo Tarozzi (min. 59), Manole (min. 13, 19), Streche (min. 25) și Chihaia (min. 33) au fost aproape de gol dar la pauză, grație intervențiilor portarului George Tudor, scorul a fost 0-0.

În primele minute ale reprizei a doua, Șoimii Tudor Vladimirescu putea marca în două rânduri, prin Anton (min. 48) și Moldoveanu (min. 51), dar Tunea a fost la post de fiecare dată. În minutul 53, Tudor a avut un nou reflex salvator la șutul lui Chihaia.

Două minute mai târziu, Alexandru Luca a driblat un adversar în careul advers, a șutat plasat la colțul lung și a deschis scorul, min. 55: 1-0 pentru Sportul Chiscani. Putea fi 1-1, însă Tunea a fost inspirat și a reușit să-l deposedeze de minge pe Ioan Șerbănescu.

La faza imediat următoare, Tarozzi i-a pasat lui Stroe (min. 61) care a dublat avantajul gazdelor, 2-0. După o acțiune colectivă, Cătălin Dima (min. 68) a înscris pentru 3-0. Tunea (min. 72) a scos de la colțul scurt mingea șutată de Valentin Buzea.

Sportul Chiscani a continuat să facă legea în teren și a mai înscris de două ori prin Sreche (min. 74) și Cosmin Dragnea, un copil născut în 2010. Pentru oaspeți, golul de onoare a fost marcat de Ioan Șerbănescu, iar amicalul s-a încheiat cu scorul 5-1 pentru Sportul Chiscani.

Sportul Chiscani: Tunea – Dinescu, M. Pascu, Sima, Fătu – Sgîrcitu, Chihaia, Streche  – Tarozzi, Manole, Stroe. Au mai jucat: Cucu, C. Dima, Ioniță, Luca, Burlacu, Dragnea, Mardale, Pană.

Șoimii Tudor Vladimirescu: Tudor – S. Șerbănescu, Boitaș, I. Petcu, Anton – A. Iordache, Ionuț Șerbănescu, Moldoveanu, L. Puia – Croitoru, V. Buzea. Au mai jucat: Sanzaianu, I. Orășanu, Bolozan, Astanei, Ioan Șerbăneascu, D. Iordache.

La finalul săptămânii trecute, pe 23 august, Sportul Chiscani a mai susținut un joc de verificare cu Dunărea Gropeni din Liga a V-a. După 90 de minute, în care a dominat la toate capitolele, echipa din Chiscani s-a impus cu 8-1. Pentru învingători au înscris Luca (min. 8), C. Dima (min. 11, 35), Manole (min. 50, 66), Dinescu (min. 76), Dragnea (min. 84), Chihaia (min. 89), iar golul oaspeților a fost înscris de Rîndunică (min. 65).

• Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054