Bianca Hianu a câștigat Cupa României la ciclism | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Bianca Hianu a câștigat Cupa României la ciclism

• sportiva de doar 6 ani, legitimată la CSM Brăila, a fost cea mai bună ciclistă din România la această competiție, la clasa D2 • Eric Hianu s-a clasat pe locul al 6-lea, la general, la clasa D

Cei doi cicliști legitimați la CSM Brăila, frații Bianca și Eric Hianu, care s-au luptat pentru medalii în competițiile juvenile, au încheiat anul competițional cu rezultate deosebite.

Bianca Hianu a câștigat locul întâi la Cupa României. Fetița de doar 6 ani a fostului multiplu campion național, vicecampion balcanic, Dan George Hianu, a câștigat și ultima etapă a Cupei României, ediția 2024, care a avut loc la București. Competiția a avut cinci etape, de patru ori brăileanca s-a clasat pe primul loc și o dată pe poziția a doua, astfel că la general Bianca Hianu este câștigătoarea Cupei României la clasa D2.

La București, Bianca Hianu a primit trei premii, o medalie pentru câștigarea ultimei etape a Cupei României, o medalie și o cupă pentru locul întâi obținut la Cupa de toamnă, o medalie, o cupă și un tricou pentru locul întâi în clasamentul general la Cupa României.

Eric Hianu s-a clasat pe locul al 9-lea în ultima etapă a Cupei României iar la general, la clasa D, s-a clasat pe poziția a 6-a.

Vă reamintim că în acest an ciclista de doar 6 ani, de la CSM Brăila, a devenit dublă vicecampioană națională, la contratimp și la fond, succese obținute la Campionatul Național de ciclism rezervat copiilor, care a avut loc pe 20 și 21 iulie, la Zărnești.

“Rezultatele sunt foarte bune, pot spune că sunt mândru de ceea ce a realizat Bianca. La Cupa României putea bifa victorii pe linie la clasa D2, dar în etapa a 2-a a fost răcită și cu toate acestea a obținut locul al doilea. În primele etape a concurat pe o bicicletă mountain bike, apoi i-am procurat o cursieră mică. După o pregătire foarte bună, la anul Bianca poate repeta performanțele din acest sezon la o categorie de vârstă mai mare, D1. Eric s-a accidentat urât la un moment dat și nu a mai avut curajul pe care îl are de obicei. Cu timpul va uita de acel incident și va fi mai curajos în abordarea competițiilor”, ne-a declarat Dan George Hianu.