Brăileanul Andrei Popa a câştigat etapa juniorilor de la Sibiu | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Brăileanul Andrei Popa a câştigat etapa juniorilor de la Sibiu

La competiţiile de dirt track din weekend-ul trecut de la Sibiu, de la CSM Brăila s-a remarcat numai juniorul Andrei Popa, care a câştigat fără probleme etapa a 3-a a Campionatului Naţional individual rezervat categoriei lui de vârstă. Pe locul al doilea la juniori s-a clasat reprezentantul gazdelor, Dragoş Mosz, iar pe al treilea brăileanul Adrian Dragu. La seniori podiumul a fost ocupat în ordine de Adrian Gheorghe (CSTA Bucureşti), Vitalii Lysac (Ucraina), Marian Gheorghe (CSTA Bucureşti).
Spectaculoase au fost însă cursele de la prima ediţie a memorialului "Ionel Pavel", competiţie la startul căreia s-au aliniat 16 sportivi, câte 5 din Ucraina şi România, 3 din Ungaria, 2 din Polonia şi unul din Bulgaria. După 20 de manşe, primele trei locuri au fost ocupate în ordine de reprezentanţii Ucrainei, Stas Melnychuk, 16 puncte, Vitalii Lysak 15 puncte, Dmitro Mostovic 14 puncte. Tot 14 puncte a acumulat şi Adrian Gheorghe de la CSTA Bucureşti. Bulgarul Ceavdar Cerven şi polonezul Maksym Rososhchuk au obţinut câte 10 puncte fiecare, Marian Gheorghe de la CSTA Bucureşti 9 puncte, iar Alexandru Toma de la CSM Brăila 8 puncte. Brăileanul a câştigat manşa a 2-a, în manşa a 7-a nu a punctat, a obţinut 1 punct în manşa 12-a şi câte 2 puncte în manşele a 13-a şi a 18-a. La final s-au disputat două semifinale, iar primii doi clasaţi din fiecare s-au calificat în finală. Prima ediţia a memorialului "Ionel Pavel" a fost câştigată de Stas Melnychuk din Ucraina. "În primul rând vreau să menţionez faptul că pe linie organizatorică Sibiul poate primi nota maximă. De asemenea, vreau să scot în evidenţă faptul că, pentru prima dată după 1990, s-a plătit punctul obţinut de un sportiv în manşă. Pentru fiecare punct organizatorii au oferit câte 15 euro, iar la finalul memorialului primului clasat i s-a oferit un premiu de 350 de euro. Locul al doilea a fost premiat cu 250 de euro, iar al treilea cu 100 de euro. La ei s-a făcut publicitate cu o lună de zile înainte pentru aceste competiţii, nu ca la noi, cu două zile înainte, iar brăilenii, care sunt mari iubitori ai dirt track-ului nu află la timp despre competiţiile pe care CSM Brăila le organizează pe Municipal", a fost prima reacţie a prim- vicepreşedintelui Federaţiei Române de Motociclism, Nicu Niţă, cel care, de altfel, este şi unicul sponsor al secţiei de dirt track de la CSM Brăila. Sursa citată a vorbit şi despre evoluţiile brăilenilor: "Andrei Popa a evoluat foarte bine şi cum era firesc a câştigat competiţia juniorilor, de asemenea consider că s-a comportat bine şi Alexandru Toma, care a revenit în activitatea competiţională după o pauză de doi ani".
Sâmbătă şi duminică, pe pista Stadionului Municipal vor avea loc două etape la seniori şi juniori, din cadrul Campionatului Naţional individual de dirt track, la care vor participa sportivi de la CSM Brăila, CSTA Bucureşti, Voinţa Sibiu precum şi alergători din Bulgaria. Etapa de sâmbătă va fi organizată de CSM Brăila, iar cea de duminică de CSTA Bucureşti.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054