Brăilencele rămân fără victorie în 2016 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Brăilencele rămân fără victorie în 2016

Handbalistele brăilene nu au simţit gustul victoriei în 2016 nici după meciul de pe teren propriu cu CSM Ploieşti. Şi asta nu pentru că ploieştencele ar fi rupt gura târgului la Brăila, ci pentru faptul că o parte dintre elevele antrenorului Costică Buceschi nu sunt în stare să ducă un meci până la capăt. Singurele handbaliste de la HC Dunărea care merită lăudate după acest joc sunt portarul Elena Voicu, Oana Apetrei, care a făcut poate cel mai bun joc de când a venit la Brăila, şi Zamfirescu pentru faza de apărare. Celelalte handbaliste au evoluat cu mari oscilaţii. HC Dunărea nu avea voie să piardă acest meci, iar scorul înregistrat pe tabelă până în minutul 56 întăreşte această concluzie. Brăilencele s-au desprins la 5-1 în minutul 9, însă antrenorul Neven Hrupec a cerut un timp de odihnă, iar CSM Ploieşti a reuşit să egaleze la 8-8, în minutul 16. Gazdele nu au acuzat şocul şi s-au distanţat din nou, de data aceasta la cinci goluri, 13-8, cu şapte minute înainte de finalul primei reprize. Ploieştencele au replicat pe finalul primului act, iar la pauză brăilencele, deşi au irosit o aruncare de la 7 metri, prin Horjea, în minutul 29, aveau două lungimi, 14-12, avans faţă de advesarele lor. Partida a fost ceva mai echilibrată în repriza a doua. Cu toate că brăilencele au făcut multe greşeli, unele dintre ele neforţate şi au ratat şi o aruncare de la 7 metri prin Obedeanu, HC Dunărea a condus, la unu-două goluri pe tabela de marcaj, iar cu opt minute înainte de finalul partidei avea patru goluri, 23-19, mai mult decât adversara sa. În minutul 56, HC Dunărea conducea cu 24-21 şi spectatorii se pregăteau să sărbătorească primul succes din 2016. Dar nu a fost aşa, pentru că brăilencele nu au mai avut luciditatea de a înscrie din situaţii foarte bune, apărarea a gafat impardonabil, iar CSM Ploieşti a plecat cu un punct nesperat de la Brăila. Mai mult, Horjea a primit direct cartonaşul roşu şi va absenta în partida următoare. HC Dunărea va juca în runda următoare la CSM Unirea Slobozia, apoi va disputa două partide extrem de grele cu primele două clasate.

Pentru HC Dunărea au marcat Pîrvuţ 7 goluri, Apetrei 6, Horjea 5, Tiron 5, Czeczi 2 iar pentru CSM Ploieşti au înscris Farcău 5 goluri, Dmitrovic 4, Bozovic 3, Tivadar 3, Shutska 3, Tudor 3, Florea 2, Sheiko 1, Chiricuţă 1.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054